Sarkozy tunnistati kahtlustatavaks mõjuvõimuga äritsemises

02.07.2014

Prantsusmaa endine president Nicolas Sarkozy tunnistati ametlikult kahtlustatavaks kriminaalasjas, mis käsitleb mõjuvõimuga kauplemist.

Sarkozy astus kohtuniku ette pärast 15 tundi kestnud ülekuulamist eile hilisõhtul, vahendasid BBC jt.

Arvatakse, et ta on Prantsusmaa uuema ajaloo esimene eksriigipea, keda politsei ülekuulamiseks kinni pidanud. Kuigi tema eelkäija Jacques Chirac mõisteti 2011. aastal Pariisi linnapeana toime pandud finantsmahhinatsioonide ja usalduse kuritarvitamise eest kaheks aastaks tingimisi vangi, kuid teda ei ole kunagi kinni peetud.

59-aastane Sarkozy, kes oli president aastatel 2007-2012, loodab uuesti kandideerida 2017. aasta presidendivalimistel, kuid kriminaalasi võib sellele plaanile kriipsu peale tõmmata.

Sama kriminaalasja raames on uurimise all Sarkozy advokaat Thierry Herzog ja vanemprokurör Gilbert Azibert.

Algul uuriti, kas Sarkozy valimisfond oli 2007. aastal saanud ebaseaduslikult raha Liibüa endiselt liidrilt Muammar Gaddafilt.

seejärel hakati tegelema väidetega, et Sarkozy oli tema valimiskampaania võimaliku ebaseadusliku rahastamise uurimist puudutava informatsiooni eest lubanud Azibertile prestiižset töökohta Monacos. Ühe uurimisversiooni kohaselt oli Azibert, kes kuulub apellatsioonikohtu koosseisu, Sarkozyd hoiatanud, et uurimise ajal kuulatakse pealt Sarkozy telefoni.

Sarkozy kinnitab, et kõik süüdistused tema vastu on poliitiliselt motiveeritud.

Mõjuvõimuga äritsemist võidakse Prantsuse seaduse kohaselt karistada kuni kümneaastase vangistuse ja 150 000 euro suuruse rahatrahviga.