Rumeenia politsei kupatatakse koolitusele "Kuidas mitte võtta pistist"

27.05.2011

Kõik Rumeenia liikluspolitseinikud saadetakse spetsiaalsele koolitusele, kus selgitatakse, miks on pistis ja korruptsioon halb ja ebademokraatlik ning kuidas selle sõltuvusest vabaneda. (ÄP 30.05.11)

Autojuht saab liikluseeskirja rikkumise eest noomida, trahvi või karistada. Või siis annab altkäemaksu. Nii on see alati kõikjal olnud, ent – tõsi – mitte kõikjal ühtlaselt avalik või levinud. Rikkusega Rumeenia priisata ei saa ning seetõttu on igat normaalne olnud, et sealsed politseinikud pistisesse positiivselt suhtuvad. Nüüd aga peab see lõppema.

Nimelt on asi läinud juba ammu ka nii kaugele, et altkäemaksu ehk teatud rahasumma küsivad sealsed politseinikud liiklejail ka siis kui justkui polegi mingit rikkumist toimunud. Kasutades ära oma mundrist tulenevat võimupositsiooni.

Värske kava kohaselt kupatakase aga kõik need mundrikandjad ehk Rumeenia liikluspolitseinikud spetsiaalsele koolitusele, kus selgitatakse, miks pistis ja korruptsioon paha ning ebademokraatlik on ning kuidas selle sõltuvusest vabaneda.

Esialgu korraldatakse koolitus Bulgaaria piiriga külgnevas Giurgiu piirkonnas tegutsevatele korrakaitsjatele, kelle seas pistis iseäranis populaarne praktika.

Koolituste korraldamine kerkis päevakorda, kuna ei politseinike eneste trahvimine, karistamine ega ka tervelt vangikongi pistmine pole tänaseks soovitud tulemust andnud. Niisiis lähenetakse probleemile kui teatud tõvele, isegi sõltuvusele, mis inimese psüühikast välja juurimist vajab.

 

Allikas: forte.delfi.ee