Riigikohus jättis jõusse ministri eksnõuniku süüdimõistmise

Riigikohus jättis jõusse põllumajandusministri eksnõuniku Alar Oppari süüdimõistmise pistisevõtmises ning samaks talle määratud tingimisi vanglakaristuse.

Riigikohus ei rahuldanud Oppari (39) kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilve ja pistise andmises süüdi mõistetud ettevõtja Thorben Gronkjaer Nielseni (50) kaitsja vandeadvokaat Jaak Siimu kassatsioonkaebusi.

Advokaadid Pilv ja Siim leidsid, et nende kaitsealused tuleks kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

Mullu detsembris tühistas Tallinna ringkonnakohus Harju maakohtu otsuse meeste õigeksmõistmises ning karistas Opparit tingimisi kuue kuu pikkuse ja Nielsenit tingimisi kolme kuu pikkuse vangistusega.

Ühtlasi määras ringkonnakohus Opparile ja Nielsenile kolmeaastase katseaja ning mõistis neilt välja teise astme kuriteo eest sundraha 480 eurot.

Harju maakohtu mullu septembris tehtud õigeksmõistva otsuse viis ringkonnakohtusse riigiprokurör Laura Vaik.

Kriminaalasi oli ringkonnakohtus uuel ringil, sest riigikohus tühistas varasemad maa- ja ringkonnakohtu otsused neis põhjenduste puudumise tõttu.

Süüdistus

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi sai kunagise põllumajandusministri Helir-Valdor Seederi nõunik Oppar OÜ FjordFresh Holding juhatuse liikmelt Nielsenilt vara ja muud soodustust selle eest, et ta mõjutas põllumajandusministeeriumi langetama taanlase firmale soodsaid otsuseid.

Samuti oli Opparil Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogu liikmena pädevus osaleda sihtasutuse tegevuse kavandamisel, tegevuskava kinnitamisel, sealhulgas tagatiste abikava kinnitamisel, rahastamistaotluste läbivaatamisel ja rahuldamisel ning tegutses seal Nielseni huvides.

Süüdistuse kohaselt sai Oppar oma teenete eest vastutasuks Nielsenilt intressivaba laenu 400 000 krooni ehk 25 564 eurot, 531 000 krooni ehk 33 937 eurot nõustamisteenuste ettemaksuna ning töökoha ja osaluse ettevõttes FjordFresh Holding.

Kaitsepolitsei tuvastas uurimisel kuriteoepisoodid 2007. aasta sügisest 2008. aasta kevadeni. Oppari pidasid kaitsepolitseinikud kinni 2008. aasta septembris, kuid vahi alla teda ei võetud.

Äriregistri andmetel kuulub Oppar alates 2006. aasta kevadest erakonda Isamaa ja Res Publica Liit.