Prokurör: kiireid lahendusi ei maksa Reformierakonna menetluses oodata

19.06.2012

 Juhtiva riigiprokuröri Heili Sepa sõnul tuleb Reformierakonna rahastamise uurimiseks algatatud kriminaalmenetluses võimalike rikkumiste selgitamiseks läbi töötada suur hulk materjali, mistõttu ei maksa oodata väga kiireid lahendusi.

 
Juhtiv riigiprokurör ütles Postimehele, et praegu jätkub kriminaalmenetluses Reformierakonna kontori läbiotsimisel saadud andmete analüüs ja inimeste ülekuulamine. «Täpset uurimise objektiks olevat ajavahemikku ega sellega seotud isikute, nende seas tunnistajate hulka ei saa me menetlushuvides avalikkusega jagada. Konservatiivsus menetlusinfo jagamisel on kahjuks praegu paratamatu,» lausus ta.
 
Sepa sõnul on enne Reformierakonna endise peasekretäri, justiitsminister Kristen Michali ja partei kontoris töötanud riigikogu liikme Kalev Lillo ülekuulamist vaja võimalikult ammendavalt ja segamatult tuvastada neile esitatavate küsimuste ring.
 
«Teiseks on vaja teha selgeks võimalike rikkumiste ulatus, mille kohta kriminaalmenetluse käigus seisukoht tuleb anda ning mille eest saaks seaduse järgi vastutavatele isikutele kahtlustuse esitada,» ütles juhtiv riigiprokurör. «Materjal, mis selleks tuleb läbi töötada, on mahukas ning teema mitmetasandiline ja tõsine, mistõttu väga kiireid lahendusi oodata ei maksa.»
 
Riigiprokuratuur alustas reformierakondlasest riigikogu endise liikme Silver Meikari arvamusloo ilmumise järel kriminaalmenetlust paragrahvi järgi, mis käsitleb erakonna majandustegevusele ja varale kehtestatud piirangute rikkumist. Kriminaalasja uurimisasutuseks määras prokuratuur keskkriminaalpolitsei.
 
Mai lõpus kutsus prokurör endast teada andma kõiki inimesi, kel on pakkuda Reformierakonna annetuste kohta samalaadseid infokilde nagu rahastamisskandaali algatanud Meikaril. «Kui nad on kaasa läinud juba toimiva skeemiga, nad ei ole seda ise loonud või organiseerinud, siis on avalikes huvides neid pigem mitte vastutusele võtta,» kinnitas Sepp toona ja lisas, et kui kriminaalne tegu on aset leidnud, on prokuratuuri huvi jõuda skeemi organisaatoriteni.
 
Meikar kirjutas 22. mail Postimehes, et annetas parteile aastatel 2009–2010 115 000 krooni, mis ei olnud tema oma ja mille päritolu ta ei tea. Ettepaneku annetused Meikari nimele vormistada tegi tema sõnul Kristen Michal ning raha vahendajaks oli Kalev Lillo.
 
Allikas: PM Online