Prokuratuur esitas Savisaarele ja Keskerakonnale uued kahtlustused

Prokuratuur esitas seni altkäemaksu võtmises kahtlustatavale Edgar Savisaarele eile veel kaks kahtlustust.

Uue kahtlustuse kohaselt võttis Savisaar MTÜ-le Eesti Keskerakond suures ulatuses keelatud annetusi ning Keskerakond omakorda võttis selle vastu, teatas riigiprokuratuur.

Keelatud annetuse kahtlustus on seotud ühe uuritava altkäemaksu episoodiga.

Samuti esitati eile Edgar Savisaarele kahtlustus suures ulatuses rahapesus. Kahtlustuse järgi varjas Savisaar ühes Šveitsi pangas ligi 192 000 eurot, millest ligi 174 000 kasutas ta eesmärgiga varjata vara ebaseaduslikku päritolu ja tegelikku omanikku. Rahapesu puudutava episoodi uurimist alustati 2011. aastal ning see liideti nüüd altkäemaksude võtmist puudutava kriminaalasja juurde.

Seega on Edgar Savisaarele nüüdseks esitatud kahtlustus neljas altkäemaksu võtmise episoodis, suures ulatuses rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastuvõtmises.

«Oleme jõudnud kohtueelse menetluse lõpufaasi. Kaitsepolitsei edastab lähiajal kriminaalasja materjalid prokuratuuri. Seejärel valmistub prokuratuur kriminaalasja materjalide tutvustamiseks kaitsjatele, kes saavad siis tutvuda kõigi kriminaalmenetluse käigus kogutud materjalidega, esitada omapoolsed seisukohad ja taotlused ning pärast seda koostab prokuratuur süüdistusakti,» rääkis juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.

Kaitsja: kahtlustustes pole midagi uut

«Kaitsepolitseiameti kahtlustustes, mida eile ka Edgar Savisaarele esitleti, ei ole mitte midagi uut. Rahapesu kahtlus on sama, mida kaitsepolitseiamet on uurinud juba alates 2011. aastast. Keelatud annetuse osas on tegemist samade faktidega, mida heideti ette juba sügisel Hillar Tederiga seotud episoodis, tänaseks on lihtsalt õiguslikku kvalifikatsiooni täpsustatud. Edgar Savisaar ei tunnistanud ennast ka nende etteheidete osas süüdi,» teatas Savisaare kaitsja Oliver Nääs Keskerakonna pressisekretäri vahendusel.

«Kuna kahtlustus on esitatud erakonna esimehele, siis on loogiline, et seda proovitakse üle kanda juriidilisele isikule ehk erakonnale,» lisas Nääs.

Postimees kirjutas jaanuaris, kuidas Savisaare kriminaalasjas on senine uurimine viinud uue kuriteokahtlustuseni, mis on ilmselt seotud Šveitsi pangakontoga.

2014. aasta lõpust on riigiprokuratuur tegelenud juba 2011. aasta veebruaris kaitsepolitseiameti algatatud kriminaalasjaga, mille sisuks on uurida Savisaare seotust Šveitsi perefondiga Arsai Investment, kirjutas Postimees. Just selle fondi pangakontole on suuri summasid kandnud ärimees Alexander Kofkin, kes on ka üks Savisaare altkäemaksuvõtmise skandaali kahtlusaluste ringis olev ärimees. Kahtluse kohaselt varjas Savisaar Šveitsi pangas korruptiivsel teel saadud vara.

Savisaart kahtlustati seni neljas altkäemaksu võtmise episoodis, mis puudutavad rendilepingu põhjendamatut pikendamist, puuduva ehitusloaga seotud ehitustööde jätkamist, kruntide vahetamist ja hankemenetlust.

Lisaks Savisaarele ning nii altkäemaksu andmisele kui võtmisele kaasaaitamises kahtlustatavale Tallinna linnavolikogu esimehele Kalev Kallole esitati kahtlustus veel viiele inimesele, kel lasub kahtlus altkäemaksu andmises või vahendamises. Kahtlustuse said Porto Franco OÜ suuromanik Hillar Teder, Silikaat Grupi omanik Vello Kunman, tema nõunik ja endine tipp-poliitik Villu Reiljan, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanik Aivar Tuulberg ning ettevõtja Alexander Kofkin.