Prokuratuur esitas Priit Toobalile kahtlustuse dokumendi võltsimises ning "musta" raha vastuvõtmises

25.06.2012

 Keskerakonna peasekretärile Priit Toobalile esitati täna riigiprokuratuuri poolt kahtlustus dokumendi võltsimises ning teadmata allikatest pärineva raha vastuvõtmise vormistamises erakonna annetusena. 

Riigiprokuratuuri teatel täiendati Lauri Laasile ja Priit Toobalile esitatud kahtlustust Ivor Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises Hannes Rummu elektronpostkasti tungimise ja sealt andmete kogumise episoodis.
 
"Priit Toobalile esitati täiendav kahtlustus selles, et ta on 2010 viimases ja 2011 esimeses kvartalis võltsinud Eesti Keskerakonna kassa sissetuleku ordereid. Võltsimine seisnes selles, et kandis orderitesse füüsilisest isikust annetajatena isikud, kes tegelikkuses orderites näidatud sularaha Keskerakonnale annetanud ei ole," ütles prokuratuuri pressiesindaja Delfile.
 
 
"Eelkirjeldatud sularaha sissemaksed 2010. ja 2011. a kajastati Keskerakonna annetusteregistris lubatud annetustena, kuigi tegelikult ei ole sularahas vormistatud annetuste päritolu teada," lisas esindaja.
 
2010. aasta viimases kvartalis on prokuratuuri väitel selliseid annetusi Keskerakond Priit Toobali kaudu saanud kokku 110 000 krooni ulatuses, 2011 kokku 4000 euro väärtuses.
 
Priit Toobal rõhutab saadetud teates, et ta ei ole neid tegusid sooritanud ning tegemist on poliitilise protsessi jätkamisega Keskerakonna nõrgestamiseks.
 
"Juhin tähelepanu, et tegemist on selle kriminaalasja laiendamisega, mida alustati Jüri Luige provokatsiooniga ilutulestike korraldamisel. Tänaseks on aga selge, et Keskerakonna büroo ja kahe Riigikogu liikme kodude läbi otsimise aluseks toodud põhjus ei olnud tõene. Jüri Luik ei korraldanud Tallinna Merepäevade ilutulestikku ning Võru Folkloorifestivali ilutulestiku tellijaks oli IRLi kuuluv Võru maavanem," ütles Toobal.
 
"Reformierakonna liige Silver Meikar kirjutas ajalehes, et on Reformierakonnale annetanud raha, mille päritolu ta ei tea. Nüüd aga esitab prokuratuur kahtlustuse Keskerakonna peasekretärile," lisas Toobal.
 
"Mind on juba kaks aastat pidevalt pealt kuulatud ning füüsiliselt jälitatud," rõhutas Toobal, "antud juhul tegeletakse süstemaatiliselt sellega, et jõustruktuuride abil Eesti suurimat opositsioonierakonda nõrgestada."
 
"Tänasel ülekuulamisel ma täiendavaid ütluseid ei andnud – just seepärast, et tegemist on poliitilise rünnakuga, mil pole midagi ühist tõe välja selgitamisega," lõpetas Toobal.
 
Varjatud päritoluga või anonüümsete annetuste vastuvõtmine on erakonnaseadusega keelatud. Selliste annetuste vastuvõtmine ning raha kasutamine erakonna majandustegevuses rikub aga erakonnaseaduses sätestatud piiranguid varale ja majandustegevusele ning on alust kahtlustada ka karistisseadustiku paragrahvis 402 lõige 1 sätestatud kuriteo toimepanemist, s.o erakonna majandustegevusele või varale kehtestatu piirangute rikkumist.
 
Allikas: Delfi