PERH jätkab koostööd korruptiivse kartelliga

Uurimisasutused tunnistavad, et ka süüdimõistmise järel jäävad altkäemaksu abil sõlmitud hankelepingud kehtima, tagades kurjategijatele mõnusa teenistuse.

Põhja-Eesti regionaalhaiglast (PERH) ebaseaduslikult miljoneid välja kühveldanud ehituskartell pidi karistuseks maksma vaid mõni tuhat eurot ja haigla sõlmis alles kevadel korruptiivsete firmadega uued hinnalised lepingud.

Selle aasta jooksul erinevates PERHiga seotud korruptsiooni- ja konkurentsikuritegudes süüdi mõistetud ehitusettevõtted Tabasalu Meistrid, Estomar ja Kose Ehitus ning nende juhid Tiit Niibek, Peeter Pajumäe ja Andrus Greim pidid karistuseks tasuma riigile 1300 kuni 18 000 eurot.

Võrdluseks: kümne aastaga on haiglaga sõlmitud lepingud andnud neile ettevõtetele käivet vähemalt üle kuue miljoni euro. Jõustunud kohtuotsuste järgi tõi aga sellised tulusad lepingud firmadele altkäemaks. Samuti sõlmisid ehitusettevõtted omavahel kartellikokkuleppeid. Lihtsalt öeldes, kui firmad said mitme peale ühe suure ehituslepingu, leppisid nad seejärel omavahel kokku, kes millist tööd tegema hakkab. Selline käitumine on aga kuritegelik, sest tööde jaotus peaks selguma konkurssidega.

Artikkel jätkub...