Parteide rahastamise eelnõule võib viimase lihvi anda justiitsministeerium

17.10.2012

 

Parlamendi põhiseaduskomisjon paneb lähiajal erakondade rahastamise süsteemi ja järelevalvet puudutavatest ettepanekutest kokku esialgse eelnõuprojekti, kuid soovib saata selle viimase lihvi saamiseks ja seejärel valitsuse kaudu algatamiseks justiitsministeeriumile.

Põhiseaduskomisjoni reformierakondlasest liige Väino Linde ütles Postimehele, et komisjon vaatas täna pea kolm tundi kestnud istungil läbi kõik ettepanekud, mille olid eraisikud ja institutsioonid erakondade rahastamise ja järelevalve süsteemi kohta esitanud.

Tema sõnul jätkatakse arutelu järgmisel nädalal, mil võib valmis saada juba ka vastav eelnõuprojekt. Seejärel soovib komisjon saata selle justiitsministeeriumile, kes vormib muudatused seaduseelnõuks ning saadab valitsusele, kes omakorda algatab eelnõu riigikogus. Linde sõnul ei tähenda see, et muudatused jääksid venima, ning eelnõu oodatakse parlamenti tagasi üsna pea.

Linde sõnul leiti tänasel istungil, et erakondade valimiskampaania kulutused peaksid vähenema ning olema paremini kontrollitavad. Tema sõnul arutati seejuures nii võimalust seada kampaaniakuludele ülempiir kui ka mõtet lubada poliitilist reklaami ainult rahvusringhäälingus.

Samuti arutati tema kinnitusel erakondade riigieelarvelise rahastamise küsimusi ning leiti, et riigipoolne toetus peab jääma. «Vastasel juhul võib tekkida Läti efekt, kus riigipoolse rahastamise kaotamise järel sattusid erakonnad oligarhide kontrolli alla,» ütles ta.

Põhiseaduskomisjonile esitasid erakondade rahastamise ja järelevalve süsteemi muutmiseks ettepanekuid riigikontrolör Mihkel Oviir, õiguskantsler Indrek Teder, endine õiguskantsler Allar Jõks, Tartu ülikooli riigiõiguse professor Ülle Madise, Tartu ülikooli riigiteaduste instituut, poliitikauuringute keskus Praxis, erakondade rahastamise järelevalve komisjon ning mitmed erakonnad ja ühingud.

Kõige rohkem ettepanekuid sai põhiseaduskomisjon selle kohta, kuidas muuta erakondade riigieelarvelist rahastamist, kuid mitmed eksperdid ja poliitikud soovitasid piirata ka kampaaniakulusid, lubada juriidilistel isikutel taas erakondadele annetada ning keelatud annetuste vastuvõtmine ja andmine kriminaliseerida.

Põhiseaduskomisjon võttis erakondade rahastamise süsteemi ülevaatamise oma tööplaani riigikogu juhatuse ettepanekul tänavu juunis.

Allikas: PM Online