Ööklubipõlengust ja korruptsioonist ajendatud meeleavaldused viisid Rumeenia peaministri tagasiastumiseni

Rumeenia peaminister Victor Ponta teatas enda tagasiastumisest pärast seda, kui tuhanded inimesed olid väljendanud Bukarestis oma nördimust seoses 32 ohvrit nõudnud ööklubi põlengu ja riigis vohava korruptsiooniga.

Eile õhtul avaldas Rumeenia pealinnas meelt 15 000 kuni 20 000 inimest. Näitamaks, kelle vastu nende viha on suunatud, kogunesid nad esmalt Võidu väljakule valitsushoone ette ning liikusid sealt edasi siseministeeriumi ja Bukaresti raekoja juurde, vahendasid euobserver.com jt.

Protestijad kandsid loosungeid ja skandeerisid hüüdlauseid, milles tauniti peaminister Victor Pontat, siseminister Gabriel Opreat ja Bukaresti neljanda rajooni, kus asub ööklubi Colectiv, vanemat Cristian Popescut. Nende sõnumid olid: "Korruptsioon tapab!", "Ponta lahkugu!" ja "Mõrvarid!".

Kuigi Popescu teatas, et klubi Colectiv juhtkonnal olid kõik dokumendid korras, kahtlustatakse, et munitsipaalvõimud olid klubile turvanõuete osas mööndusi teinud.

Meeleavaldajate peamine sihtmärk oli Ponta, kellele Rumeenia riigiprokuratuur esitas juulikuus ametliku korruptsioonisüüdistuse. Peaministrit süüdistatakse maksudest kõrvalehoidmises, pettuses ja rahapesus ajal, mil ta tegutses advokaadina. Parlamendi enamus toetas aga tema immuniteeti.

Ponta tegi täna lühikese avalduse, milles teatas enda tagasiastumisest. Täna hiljem toimub praeguse valitsuskabineti viimane istung, kuid valitsuse kogu koosseis täidab oma kohustusi kuni uue valitsuse moodustamiseni.