Narva ettevõtja võitis Eesti riiki Euroopa Inimõiguste Kohtus

Narva linnavolikogu liige, ettevõtja ja üks Narva tuntumaid ettevõtjaid Fjodor Ovsjannikov ning tema advokaadid võitsid protsessi Eesti Vabariigi vastu Euroopa Inimõiguste Kohtus.

Euroopa inimõiguste kohus Strasbourg’is kohustas 20. veebruari otsusega Eesti riiki tasuma narvalasele Fjodor Ovsjannikovile kolme kuu jooksul kompensatsiooni 4900 eurot mittevaralise kahju hüvitamiseks, kirjutas Põhjarannik.

Süüdistuse järgi juhtis aastail 2008-2011 Osvjannikov, tollal juba linnavolikogu liige, rahanduskomisjoni esimees ja riigihankekomisjoni liige, Narvas “süsteemi”, kus mõned ehitusettevõtted said hankekonkursi kutsed ja said ka tellimusi, kui olid maksnud talle 10% kasumiosast. Kokkuleppest võtsid osa mitmed ettevõtjad ja abilinnapea Andrei Filippov, kes ootavad samuti kohtuotsust. Ovsjannikovile palus prokurör määrata karistuseks 1,5 aastat vabadusekaotust, arvestades seda, et ta on juba kuus kuud vahi all veetnud.

Ovsjannikov veetis vahi all maksimaalse tähtaja – kuus kuud (alates 12. juulist 2011 kuni 11. jaanuarini 2012). Selle aja sees palusid tema ja tema advokaadid kahel korral hinnata tema vahi all pidamise vajalikkust. Samuti taotlesid nad kahtlusaluse vabastamist 30 000 euro suuruse kautsjoni vastu ning seejärel elektroonilise järelevalve kohaldamist.

Viru maakohus aga jättis ta iga kord vahi alla, tuues põhjuseks, et vabaduses viibides on Ovsjannikovil võimalus mõjutada tunnistajaid ja tõendeid.

EIK tuvastas Euroopa inimõiguste konventsiooni §4 lg 5 rikkumise: “Igaühel, kelle vabadust on piiratud aresti või vahi alla võtmisega, on õigus tema vahi alla võtmise viivitamatule kohtulikule arutamisele ja vabastamisele, kui tema vahi alla võtmine on kohtu poolt ebaseaduslikuks tunnistatud.”

Ovsjannikovi esindas Strasbourg’is Tartu advokaat Andrus Lillo, Eesti valitsust aga välisministeeriumi vanemjurist Maris Kuurberg.

Ovsjannikov on praegu taas Narva linnavolikogu liige, kuuludes selle valitsevasse tsentristlikku koalitsiooni, märgib Põhjarannik.