Ministri nõunike huvide deklareerimisele pani eelmises koalitsioonis veto EKRE

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks eelnõu, millega kehtestatakse ministrite poliitilistele nõunikele huvide deklareerimise kohustus. Eelmises valitsuses jäi see sama eelnõu toppama EKRE vastuseisu taha.

Seda kinnitas Postimehele eelmine justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa), kelle juhitud ministeerium vastava eelnõu juba sügisel koostas. Mis EKRE vastuseisu põhjuseks oli, Postimehel erakonna esimehe Martin Helme käest uurida ei õnnestunud. Väärib meenutamist, et just Helme nõunik rahandusministeeriumis Kersti Kracht sai mõjuvõimuga kauplemise eest kahtlustuse kriminaalkuriteos.

Uus justiitsminister Maris Lauri (Reformierakond) kommenteeris eelnõu tähtsust: «Korruptsioonivastane võitlus on üks selle valitsuse prioriteete. Tänasel istungil astuti selles suunas esimene kiire samm, et korruptsiooniriske vähendada. Muudatuse eesmärk on hõlmata huvide deklaratsiooni esindajate hulka ka ministrite nn poliitilised nõunikud ehk need inimesed, kes avaliku teenistuse seaduse alusel täidavad peaministri ja ministrite abistavaid või nõustavaid ülesandeid.»

Huvide deklaratsiooni esindajate ringi laiendamise kohustus tuleneb Euroopa Nõukogu korruptsioonivastaselt ühenduselt GRECO, mille soovituste toel justiitsministeerium mullu eelnõud välja töötama ka hakkas.

«Lisaks täna heaks kiidetud eelnõule pean väga oluliseks, et valitsus võtaks lähiajal vastu korruptsioonivastase tegevuskava, mis seab konkreetsed eesmärgid ja sammud, mida korruptsiooni vähendamiseks teha tuleb,» rõhutas Lauri.

Loe Postimehest.