Ministri eksnõuniku pistisesüüasja asub vaagima riigikohus

Põllumajandusministri pistisevõtmises süüdimõistetud eksnõuniku Alar Oppari süüasja asub vaagima riigikohus.

Riigikohus võttis reedel arutusele pistise võtmises süüdimõistetud Oppari (38) kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilve ja pistise andmises süüdimõistetud ettevõtja Thorben Gronkjaer Nielseni (49) kaitsja vandeadvokaat Jaak Siimu kassatsioonkaebused.

Mullu detsembris tühistas Tallinna ringkonnakohus maakohtu varasema otsuse meeste õigeksmõistmises ning karistas Opparit tingimisi kuue kuu pikkuse ja Nielsenit tingimisi kolme kuu pikkuse vangistusega.

Ühtlasi määras ringkonnakohus Opparile ja Nielsenile kolmeaastase katseaja ning mõistis neilt välja teise astme kuriteo eest sundraha 480 eurot.

Harju maakohtu mullu septembris tehtud õigeksmõistva otsuse vaidlustas ringkonnakohtus riigiprokurör Laura Vaik.

Oppari ja Nielseni kaitsjad Aivar Pilv ja Jaak Siim leidsid, et nende kaitsealused tuleks kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

Kriminaalasi oli ringkonnakohtus uuel ringil, sest riigikohus tühistas varasemad maa- ja ringkonnakohtu otsused neis põhjenduste puudumise tõttu.

Süüdistus

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi sai põllumajandusministri Helir-Valdor Seederi nõunik Oppar OÜ FjordFresh Holding juhatuse liikmelt Nielsenilt vara ja muud soodustust selle eest, et ta mõjutas põllumajandusministeeriumi langetama taanlase firmale soodsaid otsuseid.

Samuti oli Opparil Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogu liikmena pädevus osaleda sihtasutuse tegevuse kavandamisel, tegevuskava kinnitamisel, sealhulgas tagatiste abikava kinnitamisel, rahastamistaotluste läbivaatamisel ja rahuldamisel ning tegutses seal Nielseni huvides.

Süüdistuse kohaselt sai Oppar oma teenete eest vastutasuks Nielsenilt intressivaba laenu 400 000 krooni ehk 25 564 eurot, 531 000 krooni ehk 33 937 eurot nõustamisteenuste ettemaksuna ning töökoha ja osaluse ettevõttes FjordFresh Holding.

Kaitsepolitsei tuvastas uurimisel kuriteoepisoodid 2007. aasta sügisest 2008. aasta kevadeni. Oppari pidasid kaitsepolitseinikud kinni 2008. aasta septembris, kuid vahi alla teda ei võetud.

Äriregistri andmetel kuulub Oppar alates 2006. aasta kevadest erakonda Isamaa ja Res Publica Liit.