Mati Ombler: iga elanik peaks mõistma, et korruptant varastab tegelikult tema enda rahakotist

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler ütles tänasel rahvusvahelisel korruptsioonivastasel päeval , et iga elanik peaks mõistma, et korruptant varastab tegelikult tema enda rahakotist.

Kuigi Eestis tajuvad inimesed avaliku sektori korruptsiooni üha harvem, on politsei hinnangul korruptsiooni vähendamisel veel oluliselt arenguruumi.

Probleemi olemasolu näitab seegi, et keskkriminaalpolitsei on tänavu korruptsioonijuhtumite uurimiseks alustanud üle 40 kriminaalmenetluse.

„Teekond, mis meie ühiskonnal selle kuriteoliigiga võideldes ees seisab, on veel aastakümneid pikk. On oluline, et iga elanik mõistaks, kuidas korruptant varastab tegelikult tema enda rahakotist,“ ütles keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler.

Just teadlikkuse tõus ja inimeste otsustuskindlus korruptsioonist teada anda aitaksid Ombleri hinnangul selle kuriteoliigi väljajuurimisele kõige enam kaasa.

„Oleme kümnete kuritegude uurimisel näinud, et korruptantide ümber on inimesi, kes tegelikult aimavad seadusrikkumist. Näevad selgeid viiteid altkäemaksu võtmisele, omastamisele, dokumentide võltsimisele või huvide konfliktis tehtud otsustele. Neid inimesi tuleb julgustada sellest rääkima, vajadusel anonüümselt. Kui laseme kurjategijatel oma positsiooni ära kasutades tegutseda, taastoodab korruptsioon iseennast,“ märkis korruptsioonikuritegude büroo juht.

Täna alustas politsei ka teavituskampaaniat, mille eesmärk on aidata inimestel korruptsiooni ära tunda ning seda teadmist politseiga jagada. Neli videoklippi näitavad levinumaid korruptiivseid tegusid, mida on ette tulnud koolides, omavalitsustes ja järelvalveasutustes, kuid mis võivad esineda ka mujal.

Keskkriminaalpolitsei ootab infot võimalike korruptsioonijuhtumite kohta vihjemeilile korruptsioonivihje@politsei.ee, automaatvastajale 612 3657 või postiaadressile Tööstuse 52, 10416 Tallinn.