Mati Eliste: Mis altkäemaks? Mis võlg? See kõik on vale!

Endine poliitik 200 000-kroonises altkäemaksu- ja laenuskandaalis

Kuigi ekspoliitik ja -telemees Mati Eliste väidab, et tema pole altkäemaksu võtnud ega ka kellelegi võlgu, lasub tal kriminaalkahtlustus 111 000-kroonise altkäemaksu küsimise kohta. Peale selle nõutakse talt tagasi 100 000-kroonist võlga.

Pirita linnaosa halduskogu esimehe ja endise tuntud teleajakirjaniku Mati Eliste (RE) ümber puhkes räige skandaal aasta tagasi. Eesti Ekspressi väitel nõudnud ta kinnisvaramaakler Aili Asavi vahendusel transiidiärimees Vassili Galaganovilt 111 000 krooni – susserdamaks rikkuri Maarjamäe krundi detailplaneeringut selliseks, et too saaks lubatud 270 m² villa asemel ehitada 330rutmeetrise.

Galaganov maksis nõutud summast 100 000 krooni Eliste abikaasa laulu- ja liikumisstuudio Mariel Muusik pangaarvele. Eliste väitel olnud see lihtsalt sponsorlus – stuudio tahtnud selle raha eest klaveri osta. Tema polevat seda raha näinudki. Samas tunnistas Pirita linnaosavanem Tiit Terik (KE), et Eliste püüdis temalt Galaganovi kasuks soodsamat otsust välja kaubelda, kuid see ei õnnestunud. Varem ajakirjanduses avaldatu põhjal saatis Galaganov seejärel Asavi Elistelt raha tagasi nõudma ning viimane sunniti vastavale võlakirjale alla kirjutama. Kuigi Eliste eitas kõiki süüdistusi, lahkus ta päevapealt parteist ja poliitikuametist. Prokuratur alustas uurimist, kahtlustades teda mõjuvõimuga kauplemises. Prokuratuur kinnitab, et kahtlustus puudutab 111 000-kroonise annetuse küsimist.

Ka nüüd kinnitab Eliste, et ei teagi, mida temast tahetakse – mingit altkäemaksu polevat ta võtnud ja mingeid hämaraid laene polevat tal ka. Oma allkirja sattumist laenuvõtmist tõendavale paberile nimetab ta valimiseelseks väljapressimiseks, mille lavastanud Galaganov ja Asavi. «Kirjuta alla, et oled laenu võtnud, või muidu avaldame selle info enne valimisi või müüme Keskerakonnale maha,» olla Elistet ähvardatud.

Miks te sellest politseisse ei teatanud?

«Oleks pidanud minema muidugi, aga noh, ma… Kui inimest ähvardatakse 10 päeva enne valimisi, mida ma seal teen?» põhjendab Eliste. «Kui sulle ikka tehakse pakkumine, millest loobuda on raske… Küsige Asavi käest. Ta ütleb kindlasti, et seda ei olnud. Ma ei saagi aru, millest siin enam rääkida?»

Harju maakohus alustas ju möödunud nädalal protsessi!

«Minu suhtes või?» imestab Eliste. Jah, Asavi nõuab teilt ju laenu tagasi! «See laen on ju väljapressitud! Mingit laenu ma ei ole võtnud. See on vale!»

«Tahan laenu tagasi saada»

Asavi sõnul käib aga jutt kahest erinevast 100 000-kroonisest summast. Sellega olevat varem eksinud nii ajakirjandus kui ka politsei. Esimesed 100 000 andnud Elistele Galaganov – poliitiku proua muusikakooli klaveriostu toetuseks.

Lisaks aga laenanud Eliste veel 100 000 krooni Asavilt. «Ütles, et tal on kodus mingid suured elektritööd,» väidab Asavi. Nüüd ei tunnistavat Eliste võetud võlga. Lisaks toetanud ka Asavi muusikakooli klaveriostu 11 000 krooniga, kuid tema teada polevat Eliste proua mingit klaverit lõpuks ostnudki. «Mina tahan ainult oma laenu tagasi saada! See, mida ta küsis Galaganovilt, on teine lugu,» toonitab Asavi. Ta ei eita, et soovitas Elistele Galaganovit kui muusikakooli võimalikku sponsorit ning viis mehed ka kokku. Galaganov teatab Õhtulehele alluva vahendusel, et ei taha asjast sõnagi rääkida – tal olevat tööl väga kiire.