Maruste: ettevõtted võiks saada erakondi toetada 100 000 euroga

Reformierakondlane Rait Maruste tegi eilsel põhiseaduskomisjoni istungil ettepaneku muuta erakonnaseadust selliselt, et ettevõtetel oleks õigus toetada erakondi kuni 100 000 euroga.

Maruste sõnul peaks ettevõtte poolt erakonnale annetatavale summale piirmäära kehtestama. „See on kõik läbiräägitav ja arutatav. Ma pakuks, et näiteks võiks olla see 100 000 eurot,“ ütles Maruste.

Maruste sõnas, et ettepaneku peamine eesmärk on vähendada üheaegselt ka parteidele riigieelarvest tehtavaid eraldisi. "Eestis on sisuliselt tekkinud riigierakonnad, mis elatuvadki vaid maksumaksja rahast. See on erakondadel põhineva poliitika idee ja olemuse vastane ja huvide konflikti tekitav,“ selgitas Maruste. Palju aga võiks selle võrra riigieelarve eraldisi erakondadele vähendada, seda ei osanud põhiseaduskomisjoni esimees veel öelda.

Maruste sõnul on kõige olulisem küsimus, kuidas tagada ettevõtete annetatava raha läbipaistvus. Selle tagamiseks saab kehtestada erinevaid nõudeid: ettevõte peaks olema kolm aastat laitmatult tegutsenud, maksud peavad olema makstud, tekkinud käive jne. Maruste väitis, et kui ettevõtted ei saa erakondadele otse annetada, hakkab raha otsima kõrvalteid.

„Firmad on eelduslikult siiski ausad ja heatahtlikud. Me eeldame nende halba ja pahatahtlikku käitumist, aga see ei ole õige,“ ütles Maruste. Tema sõnul polnud sellele ettepanekule vastu ükski komisjoni liige.

Erakonnaseaduse muudatusettepanekud said riigikogu liikmed esitada juba ülemöödunud nädalaks. Siis veel Maruste ettevõtete annetamise lubavat ettepanekut ei esitanud. „Ma ausalt öeldes ootasin, et erakonnad ise tulevad selle ettepanekuga välja. Aga kuna seda ei tulnud, siis ma esitasin,“ lisas Maruste.

Riigikogu fraktsioonide esindajad lubasid oma seisukoha selle ettepaneku osas kujundada kahe nädala jooksul.

Maruste rõhutas, et see pole Reformierakonna ettepanek, vaid tema isiklik seisukoht. Pärast Reformierakonna rahastamisskandaali puhkemist sõnas ka peaminister Andrus Ansip, et äriühingute annetamisõigus tuleks taastada.