Harju maakohus mõistis hulgifirma Haljas ja kaks selle tegevjuhti reedel süüdi Eesti ühe suurima kaubandusketi ostujuhile pistise lubamises ja karistas neid kokku ligi 28 000 eurose trahviga.
Reedel kohtulahendi saanud kriminaalasi on Eesti õigusruumis erakordne, sest puudutab korruptsiooni erasektoris. «Erasektori osakaal meie menetletavates korruptsioonikuritegudes on avaliku sektoriga võrreldes kordades väiksem, kuid see juhtum on erasektori asjadest ainus seni kohtusse jõudnud uurimine,» ütleb korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler.
Mullu sügisel hargnes keskkriminaalpolitseis lahti juhtum, mille käigus said kuriteos kahtlustatavateks taasiseseisvunud Eesti üks esimesi ettevõtteid AS Haljas, selle juhatusse kuuluv B.P. ja ettevõtte ostu-müügi direktor M.P..
Politsei sai nimelt info, nagu teinuks Tallinnas Männikul tegutseva Haljase juhtkond Eesti ühe suurima kaubandusketi ostujuhile kriminaalse sisuga ettepaneku – ostujuht loobub nõudmast kauplusteketis müüdavatele Haljase mittealkohoolsetele jookidele täiendava hinnasoodustuse nõudmist. Vastutasuks maksab aga hulgifirma ostujuhile igakuiselt kindla rahasumma, mis sõltunuks Haljase tarnitavate mahlade ja muude jookide läbimüügist.
Pakutud tehingu tulemusena kukkunuks ostujuhi kaukasse iga müüdud kaubaühiku pealt 0,5 kuni 1 eurosenti. Seda ei tundu olevat just palju, ent pikas perspektiivis toonuks taoline skeem kaubandusketi ostujuhile sisse tuhandeid eurosid.
See on skeem, mida on Eestis erasektoris ilmselt aastaid harrastatud ja mis toimib peamiselt toidukaupade ja ehitusmaterjalide äris tänaseni. Ent seekord sai planeeritud kuritegelikust tehingust hoopis teine sündmustejada. Nimelt pöördus ostujuht pakkumisega nõustumise asemel hoopis oma tööandja poole ja viimane tegi politseisse kuriteoteate.
Tõendite hankimiseks tegi keskkriminaalpolitsei mitmeid eritoimingud ja korraldas lõpuks mitu läbiotsimist. Nende käigus saadi kätte ühe asjaosalise märkmik, kuhu omanik oli kahele leheküljele teinud oma käega toimunud kohtumistest ülestähendusi.
Ehkki asjaosalised ise eitasid oma süüd, olid telefonikõnede salajased salvestised ja leitud märkmik piisavateks tõenditeks, mis lubas Põhja ringkonnaprokuratuuril esitada Haljasele ja selle kahele juhile süüdistuse pistise lubamises.
Kui suuri karistusi nõudis süüdistatavatele prokuratuur ja kui palju mõistis kohus, loe edasi Postimehe paberlehest või Postimees Plussist.