Leht: CIA on maksnud Afganistani presidentuurile miljoneid dollareid

29.04.2013

 

USA Luure Keskagentuur (CIA) on maksnud enam kui kümne aasta jooksul Afganistani presidendi Hamid Karzai kantseleile kümneid miljoneid dollareid sularaha, mis toimetati kohale kohvrite, seljakottide ja kilekottidega, kirjutas ajaleht The New York Times viitega Afganistani liidrite endistele ja praegustele nõunikele.

CIA soovis osta rahaga endale mõjujõudu, kuid selle asemel andis see hoogu korruptsioonile ja suurendas sõjapealike võimu, õõnestades Washingtoni Afganistanist lahkumise strateegiat, kirjutas päevaleht täna viitega Ühendriikide ametnikele.

«Suurim korruptsiooni allikas Afganistanis oli USA,» väitis üks Ameerika ametiisik.

CIA keeldus artiklit kommenteerimast, seni pole seda kommenteerinud ka USA välisministeerium. The New York Timesi artiklis ei ole ei Karzai ega tema kantselei kommentaari.

Suur osa rahast läks sõjapealikele ja poliitikutele, kellest paljud olid seotud uimastikaubanduse ja mõnel juhul ka Talibaniga.

«Meie nimetasime seda «vaimurahaks»,» ütles Khalil Roman, kes oli aastatel 2002-2005 Karzai personaliülem. «See tuli salaja ja läks salaja.»

Ajalehe andmetel toimetati raha enam kui kümne aasta jooksul presidendi kantseleisse umbes kord kuus. Sularaha jagamine oli Afganistanis CIA tavapoliitika alates sõja algusest.

Sularahamakseid presidendi kantseleile ei puudutanud järelevalve ja piirangud, mis kehtestati Ameerika ametlikule abile või CIA ametlikele abiprogrammidele ega rikkunud nähtavasti USA seadusi, kirjutas päevaleht. Afganistani ametnike sõnul pole tõendeid, et Karzai oleks isiklikult raha saanud. CIA-lt saadud rahaga tegeles presidendi rahvusliku julgeoleku nõukogu.

Maksetega kursis olevate USA ja Afganistani ametiisikute sõnul oli sularahamaksete peaeesmärk säilitada juurdepääs Karzaile ja tema siseringile ning tagada CIA mõju presidendipalees.

Suur osa rahast läks sõjapealikele ja poliitikutele, kellest paljud olid seotud uimastikaubanduse ja mõnel juhul ka Talibaniga, kirjutas New York Times. USA ja Afganistani ametiisikute sõnul toetati CIA rahadega samu võrgustikke, mida Ühendriikide diplomaadid ja korrakaitseagendid üritasid lammutada.

2010. aastal teatas Karzai, et tema kantselei sai kottidega sularaha Iraanilt, kuid presidendi sõnul oli tegemist läbipaistva abiga, mille eest kaeti presidendipalee kulusid. Tollal ütles Karzai, et samasugust raha saadi ka USA-lt.

Allikas: PM Online