Läti valitsus võttis maha korruptsiooni valvekoera

Täna hommikul erakorralisele istungile kogunenud Läti valitsus otsustas ametist kõrvaldada Läti korruptsioonivastase võitluse büroo KNAB juhi, kirjutab news2biz.

KNABi (Korupcijas noversanas un apkarosanas birojs) juht Normunds Vilnitise pühendumist on juba mõnda aega kahtluse alla seatud ja hiljutised suuremahulised poliitikute läbiotsimised tehti nt ajal, mil Vilnitis oli puhkusel. Läbiotsimised viidi läbi Vilnitise asetäitja juhtimise all.

HIndamaks Vilnitise sobivust oma ametisse, alustas riigi peaprokuratuur mõni aeg tagasi uurimist, mille tulemused olid tänahommikusel valitsuse istungil ka arutlusel. Uurimise tulemused on kuulutatud salajaseks, kuid prokuratuuri teatel olid mõned Vilnitise vead tingitud juhtimise ebakompetentsusest ja uurimistöö mittetundmisest.

KNABi loodi 2004. aastal USA survel, kes oli mures Läti korruptsioonitaseme pärast. Büroo loomist on muigamisi nimetatud oligarhide suurimaks veaks.

KNABi esimeheks juhiks valiti Aleksejs Loskutovs, kes valitsuserakondadele ootamatult hakkas iseseisvalt ja aktiivselt korruptsiooniga reaalselt võitlema. Selle tulemusena soovis valitsus juba 2007. aastal Loskutovsi vallandada, kuid Riias Seimi hoone ette kogunenud ligi 5000 inimesega meeleavaldus sundis valitsust otsust muutma. Loskutovs nimetati riigi populaarseimaks venelaseks. Loskutovs kangutati ametist alles 2008. aasta juunis, mil talle pandi süüks, et tema vastutuse ajal läks KNABist kaduma juurdluse ajal kasutatud rahasumma.

Uueks juhiks määrati 2009. aasta märtsis just Normunds Vilnitis, kes asus bürood vastavalt oma soovidele reformima põhjustades hulga sisekonflikte ja vallandamisi, mis omakorda tõid kaasa uurimise. Muuhulgas tekkis Vilnitisel reformi osas konflikt peaminister Valdis Dombrovskisega, kes blokeeris muudatused. Vilnitis vaidlustas Dombrovskise otsuse, kuid kohus andis õiguse peaministrile.

Erikomisjoni uuringust selgus, et Normunds Vilnitis on ületanud oma volitusi ning pole KNABi juhtimisega hakkama saanud. Samuti võib olla taas kadunud nn operatiivraha.

KNABi sisulise juhtimise on juba mitu kuud üle võtnud tema asetäitja Juta Strike, kes oli muuhulgas ka oligarhidega seotud vahistamiste ja läbiotsimiste taga.

 

Allikas: ap3.ee