Läti pole kunagi olnud igav koht elamiseks, kuid viimase kuu jooksul on ta muutunud veelgi huvitavamaks. Ei möödu nädalatki, kui Lätis ei kirjutata esikaaneuudiseid seimi laialisaatmisest või presidendivalimistest.Viimased nädalad ei ole olnud erandiks.
Parex 2 või palju kära ei millestki? Läti majandusminister Artis Kampars teatas, et airBaltic töötab suure kahjumiga ning on maksejõuetuse äärel. Enamgi veel, Kampars arvab, et kahjum on tekitatud meelega, et viia raha ettevõttest välja.
ariBalticu juht Bertolt Flick omakorda on vastanud, et ettevõte on tema juhtimisel hoogsalt kasvanud ning valitsus püüab lihtsalt firmat üle võtta. Filck kardab niivõrd ülevõtmist või kriminaalsüüdistusi, et on Lätist põgenenud Berliini ja juhib ettevõtet sealt. Flick on Saksamaa kodanik, mis tähendab, et kui Läti võimud soovivad ka tegelikult temaga rääkida, seisab neil ees üsna keeruline protseduur.
Flickil on hea põhjus muretsemiseks. Tema nime on juba mainitud seoses KNAB läbiotsimistega kolme Läti kõrgetasemelise poliitiku juures, keda tihti nimetatakse oligarhideks: Aivars Lembergs, Andris Škele ja Ainars Šlesers.
Flicki on süüdistatud käitumise eest rahapesukanalina Ainars Šlesersile ja tema parteile. Šlesers ei ole kunagi olnud armastatuimate poliitikute hulgas, mistõttu valimistel toetub ta mõõdutundetule reklaamikampaaniale. Šlesersi kahjuks on Lätis sellise käitumise vastu seatud poliitilistele parteidele piir, kui palju raha võivad nad reklaamile kulutada. Šlesers on alati loovalt otsinud, kuidas meetmest ümber hiilida ning KNABi teabe kohaselt oli üheks võimaluseks airBaltic. Lennukompanii maksis reklaamipinna eest, väites, et ta kasutab seda enda tarbeks. Tegelikult kasutati pinda Šlesersi reklaamimiseks.
Endiselt on ebaselge ka airBalticu reaalne majanduslik olukord. Ettevõte on alati olnud salatsev ning seetõttu pole avaldatud, kui palju raha on airBaltic kaotanud 2011. aastal. Ettevõtte majandusaruanne avaldatakse 4. juulil. Meedia andmetel on tõsi, et ettevõte on kasvanud, kuid samas on ta ka kaotanud raha juba aastaid. Kuna Läti lihtsalt ei saa seda endale lubada, on valitsus otsinud võimalust osaluse müügiks.
Innukat ostjat ei pea kaugelt otsima: Flick on teatanud, et ta on valmis riigi osaluse ostma. Hiina Hainan Airlines'i on nimetatud samuti ostukandidaadiks, kuigi ta ise pole seda kinnitanud.
Poliitikakommentaatorid võrdlevad airBalticut Parex pangaga, mille Läti riik pidi üle võtma.
Head aega, Vilnitis. Flicki hirm KNAB ees juhib teise suure uudiseni - mainitud büroo juhi Normunds Vilnitise vallandamiseni. Valitsus tegi vastava otsuse 16. juunil ja parlament kinnitas selle sama päeva õhtul. Sellega lahenes pikalt vindunud vaenutsemine KNAB sees. Kohati tundus, et KNAB-l on rohkem tegemist sise- kui korruptsioonivõitlusega: Vilnitise asetäitjad Juta Strike ja Alvis Vilks on pikalt protestinud tema juhtimisstiili vastu, väites, et see pärsib KNAB tööd. Esiteks tõid Strike ja Vilks välja, et mitu kõrgetasemelist spetsialisti olid lahkunud, sest nad väsisid Vilnitise lõpututest kahtlustest ja sisekontrollidest. Viimast pidas Vilnitis enda üheks suuremaks saavutuseks.
Vilnitis on nautinud enda iseseisvuse väljanäitamist. Kuigi Läti peaminister Valdis Dombrovskis on mitu korda teda noominud ja pööranud tagasi mõned tema otsused, on Vilnitis ignoreerinud hoiatusi ja isegi omakorda tagasi pööranud Dombrovskise otsused. Ilmselt läks ta liiga kaugel.
Läti riigiprokurör hindas Vilnitise sobivust ametisse ning leidis mitu märkimisväärset puudust. Vilnitis möönis vigu, kuid tema arvates olid need ebaolulised üleastumised ning ei mõjutanud tema tööd KNABs.
Peab märkima, et hiljutised Läti oligarhide läbiotsimised leidsid aset, kui Vilnitis oli puhkusel ja Strike juhtis KNABi. Nüüd ei pea Strike enam Vilnitise puhkusele minekut ootama, sest ta on nimetatud KNAB juhi kohusetäitja.
Vilnitis ise ei ole veel otsustanud, kas ta võitleb enda ennistamise eest, kuid on teatanud, et kavatseb kaevata kohtusse mitu riigiametnikku. Tulevikust rääkides ütles Vilnitis, et toetab Läti presidenti Valdis Zatlersit, mis samas ei pruugi tähendada tema poliitikasse minekut.
Oma otsusega saata laiali Läti parlament, on Zatlersist saanud oligarhidega võitlemise sümbol. Vilnitis toetanuks võitlust rohkem, kui oleks lihtsalt kindlustatud, et KNAB teeb oma tööd.
Allikas: Äripäev, 27.06.2011