Läti korruptsoonivastase võitluse büroo juht vallandas oma asetäitja kolmandat korda

Läti korruptsioonivastase võitluse büroo (KNAB) juht vallandas eelmisel reedel kolmandat korda oma asetäitja, kelle Läti eelmine peaminister Valdis Dombrovskis (Ühtsus) oli kahel eelmisel korral tööle ennistanud.

Büroo ülem Jaroslavs Streļčenoks oli vallandanud oma asetäitja Juta Strīķe 20. detsembril ja uuesti 14. jaanuaril, põhjendades seda mõlemal korral usalduse kaotusega, kuid peaministri korraldustega vastavalt 7. jaanuaril ja 21. jaanuaril ennistati ta tööle, vahendasid LETA ja Läti Delfi.

Peaminister Laimdota Straujuma (Ühtsus), kellel ei õnnestunud 28. jaanuaril kohtumisel KNAB-i juhtkonnaga Streļčenoksit ja Striket lepitada, ootab homme Streļčenoksilt selgitusi.

KNAB-i ülema sõnul oli ta viimase poole aasta jooksul oma asetäitja üleastumiste, korralduste täitmata jätmise ja ametivolituste ületamise suhtes silma kinni pigistanud. Ta ütles, et Dombrovskis, kes oli tunnistanud tema otsused seadusevastasteks, isegi ei analüüsinud Strike tegevust, Straujuma aga olevat samuti kaldunud olema Strike poolel.

Straujuma tegi ettepaneku allutada KNAB peaprokuratuuri kontrollile. Samas kinnitas ta, et ei osuta büroole poliitilist survet.

Läti peaprokurör Ēriks Kalnmeiers on kategooriliselt peaprokuratuurile uute ülesannete andmise vastu.

2011. aasta valitsuse otsusega töölt vabastatud KNAB-i endine ülem Normunds Vilnītis oli varem ühes intervjuus rääkinud, et ajal, mil ta juhtis KNAB-i, oli ta saanud informatsiooni Dombrovskise valitsuse ühe korrumpeerunud ministri kohta. Vilnītise sõnul oli ta selle info Strikele edastanud, kuid viimane ei andnud asjale käiku. Streļčenoks ütles täna telefoniintervjuus telekanali LNT saatele "900 sekundit", et KNAB alustas selles asjas sisejuurdlust.