Korruptsioonivaba Eesti: Toobali ERJK liikmeks nimetamine mõjub halva naljana

Keskerakonna juhatuse otsus määrata oma esindajaks erakondade rahastamise järelvalve komisjoni (ERJK) kriminaalkorras karistatud Priit Toobal on taunimisväärne, leiab ühing Korruptsioonivaba Eesti.

"Teade Priit Toobali nimetamisest erakondade rahastamise järelvalve komisjoni mõjub halva naljana,” ütles ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Erkka Jaakkola.

Tema sõnul ei peaks erakonna peasekretär, kes on süüdi mõistetud ametialases võltsimises, saama erakondade rahastamise kontrollkomisjoni liikmeks.

Ühingu arvates õõnestab Keskerakonna selline otsus parteide rahastamise kontrollsüsteemi usaldusväärsust. Erakondade rahastamisega seoses on niigi üleval mitmed küsitavused. Seega on kontrollkomisjoni usaldusväärsuse kahtluse alla seadmine sellises olukorras ühingu hinnangul igati taunimisväärne.

“Keskerakond võiks leida komisjoni liikmeks isiku, kelle autoriteeti pole nullinud kriminaalkurjategija staatus. Teate valguses on soovitav kaaluda, kas erakondade rahastamise järelvalve komisjoni liikmetele peaks seadma kvalifitseerivaid nõudeid,” ütles Jaakkola.

Erakondade rahakasutust monitooriva järelevalvekomisjoni kuuluvad kõikide parlamendierakondade, õiguskantsleri, riigikontrolöri ja Vabariigi Valimiskomisjoni esindajad, praeguse koosseisu volitused lõppevad aprilli lõpus.

Üksnes Keskerakond on otsustanud oma senised esindajad komisjonis välja vahetada: kui siiani oli nende esindaja Tõnis Mölder ja asendusliige Kalle Klandorf, siis nüüd liigub Mölder asendajate pingile ning põhiliige on Keskerakonna peasekretär Priit Toobal.

Kuivõrd ERJK-le esitavad majandusaruandeid erakonnad, hakkab Toobal nüüd komisjoni liikmena sisuliselt iseenda esitatud aruannete korrektsust hindama.

Viimati korraldas ERJK Keskerakonnale küsitavate sularahas laekunud annetuste uurimiseks eriauditi.

Toobal oli varem riigikogu saadik, kuid astus sellelt kohalt tagasi, kaks päeva enne riigikohtu otsust mullu novembris, mis mõistis ta süüdi Ivor Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises, samuti mõisteti Toobal ja Keskerakond süüdi ametialases võltsimises.

Karilaid: Toobal tunneb erakondade rahaasjade köögipoolt peensusteni

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles Postimehele, et otsustas juhatus nimetada kriminaalkorras karistatud peasekretäri Priit Toobali erakondade rahastamise järelevalve komisjoni liikmeks, võttes arvesse, et Toobal on teinud oma tegudest järeldused ja keskerakondlased on andnud talle kongressil tugeva mandaadi.

Kongressi eel ametialases võltsimises ja eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises lõplikult süüdi mõistetud Toobal on Karilaiu sõnul oma tegude eest vabandust palunud, järeldused teinud ja ka parlamendist lahkunud.

"Kuna Priit Toobal tunneb erakondade rahaasjade köögipoolt peensusteni, siis Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna rahaasjade valvamiseks on ta piisavalt sobiv inimene," märkis Karilaid.