Korruptsioon Soome moodi

25.08.2016

Soome kohtus algas eile riigi jaoks erakordse korruptsioonijuhtumi arutelu, mis puudutab Helsingi külje all asuva Vantaa endist linnapead ja ehitushankeid.

Uuritakse, milliseid hüvesid said need, kes otsustasid, mida Vantaasse ehitatakse, kirjutas Helsingin Sanomat.

Keskkriminaalpolitsei hakkas uurima Vantaa endise linnapea Jukka Peltomäki rahalisi seoseid Vantaa projekteerimisbüroo Forma-Futura ja selle omaniku Leila Tuomineni vahel Helsingin Sanomate artikli peale. 2011. aasta suvel kirjutas leht, et Peltomäki elab toredasti Forma-Futurale kuuluvas korteris.

Uurimise käigus laienes altkäemaksukahtlustus veel kahte suunda, kõik kahtlustatavad eitavad oma süüd.

Vantaa endist linnapead Jukka Peltomäkit kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises ja ametiseisundi kuritarvitamises. Kahtlustuse järgi sai ta hüvesid ligikaudu 200 000 euro eest. Peltomäki elas perega Tuomineni või Forma-Futura korterites.

Peltomäki ja Tuomineni tutvus ulatub 1980. aastatesse. Forma-Futura sai Vantaas palju projekteerimistöid, Peltomäkit kahtlustatakse sellele tee sillutamises. Leila Tuominen kandis süüdistuse järgi Peltomäki kontole aastatel 2007–2009 kokku 80 000 eurot, mida kasutati suvila ehituseks ning paadi ja sõiduki muretsemiseks.

Leila Tuomineni süüdistatakse veel jämedas raamatupidamisreeglite rikkumises ja altkäemaksu andmises kaubandusühistu HOK-Elanto endisele kinnisvarajuhile kokku 112 000 euro ulatuses

Sahkerdamine korteritega

Uurimise käigus hargnes ka kohaliku poliitiku ja riigi suurima üürikorterite pakkuja VVO juhi Tapio Päivineni asi.

Kahtlustuse järgi andis Forma-Futura Päivineni juhitud Vantaan Moottorirata OY-le 35 000 euro ringis reklaamiraha, ühtlasi planeeris Forma-Futura ettevõtte arendusi. Päivinen osales koosolekutel, kus planeeringud heaks kiideti. VVO sai Vantaalt seitse korda rohkem krunte kui suuruselt järgmine pakkuja. Tuominen ostis VVo-lt ka ühe korteri, kuhu asus elama Peltomäki poeg.

Vantaas pinnale kerkinud altkäemaksuasi on riigi õigusajaloos ennenägematult mahukas, üldiselt arvatakse, et Soomes suuremahulist altkäemaksu ei anta.