Seadus keelab ametiisikul lähedasega äri ajada. Esku-Kamari koolis seda reeglit ei järgitud.
Põltsamaal asuvat väikest Esku-Kamari kooli, kus õpib 36 õpilast ja umbes samapalju lasteaialapsi, on viimased kaheksa aastat juhtinud Eda Miljand. Tema abikaasa Margo Miljand töötab samas koolis haldus-spetsialistina. Detsembri keskpaigaks valmis Põltsamaa vallavolikogu revisjon, mis tõi esile, et kool on mitmel juhul ostnud toiduaineid ja teenuseid Margo Miljandilt. Karikatuurseim näide on see, et Margo Miljand esitas koolile arve 60 kg hapukapsa eest, mille kilohind oli koguni 9.60 eurot. Võrdluseks: veel eile maksis see Tartu turul kuni kaks eurot. Peale kapsa on direktor lubanud oma abikaasalt osta ka vanapaberi äravedu ning traktori- ja mänguväljaku remonditöid.
Kahtlased kütusearved
Ühtlasi selgus, et Miljandid olid agaralt kasutanud koolile usaldatud valla autot. Selle kõige suurem kütusekulu oli koolivaheajal augustis, kui kütusele kulutati koguni u 570 eurot, mille eest võib sõita tuhandeid kilomeetreid. Selle, et auto ei sõitnud marsruute, mis olid sõidupäevikusse märgitud, reetsid kütusearved. Näiteks juuli lõpus pidanuks sõit olema Esku külast Põltsamaa linna ja tagasi, mis annaks kokku ainult mõniteist kilomeetrit, aga läbisõiduks oli märgitud hoopis 126 km. Sama kuupäeva kannab 50-eurone kütusearve, mis väljastati Tartus. Koolijuht Miljand põhjendas, et suvel tuli ta haldusspetsialistist abikaasal valvata muu hulgas mänguväljaku ehitustööde üle ja vaheajal ei saanud kumbki puhata.
Eda Miljand sai mullu 200-eurose liiklustrahvi, mis maksti samuti kooli eelarvest. Tõsi küll, seda vallavanema nõusolekul, sest direktrissi väitel oli ta sõidutanud õpilasi, kellest üks olevat turvavöö lahti teinud. Vallavolikogu aga pidas sedagi kohatuks, sest trahvi sai ju Miljand, mitte kool.
Kuna ametiauto kasutamine ja aruandlus ei klappinud, kahtlustaski revisjonikomisjon, et abielupaar kasutab sõidukit ka oma huvides. „Eelnevalt tuli Eskust komisjonile signaale kooli kasutuses oleva sõiduauto erahuvides kasutamise kohta,” sõnas volikogu revisjonikomisjoni juht Margus Metsma. „Isikliku autoga teed, mis tahad, aga see on meie kõigi raha, mida kulutatakse.”
Lähedasega tehingud on keelatud
Korruptsioonivastase seaduse järgi ei või ametisik oma lähedastega tehinguid teha ning sel põhjusel saatis Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson aasta viimastel päevadel Eda Miljandile töölepingu ülesütlemise teate. Rikkumisena loeti üles ka valesti kirja pandud sõidupäevik ja seegi, et kooli kasutuses olev auto oli seest räpane. Aasta eelviimasel päeval võttis koolijuht aga haiguslehe. Eda Miljand selgitas, et kooli majandamise kontroll on olnud kogu aeg vallavalitsuse ülesanne. „Mingit isiklikku kasu saamist pole taotletud. Ametiautot isiklikeks sõitudeks pole kasutatud,” märkis ta. „Kooli arved kinnitab maksmiseks vallavalitsus ja kõiki nimetatud arveid aktsepteeriti küsimusteta ja raha kanti üle tähtajaliselt.”
Nii Tõnson kui ka Metsma kinnitasid, et see polnud esimene kord, kui Miljandid omavahel arveid vahetasid. Revisjonikomisjon panigi vallavalitsusele ette, et nüüd tuleb politseisse pöörduda ja ka kahjusumma koolile tagasi nõuda. Tõnson aga peab paremaks lõpetada lugu Eda Miljandi direktori kohalt väljavahetamisega. „Et mingeid kahjunõudeid hakata esitama, eeldaks tõeliselt uurimist ja seal on väga paljud asjad, mis ei ole takkajärele isegi tuvastatavad. Meil pole seda vaja teha. See pole kohaliku omavalitsuse asi,” lausus ta.
Poliitiline kius?
Miljandid pidid riigikogu valimistel kandideerima Eesti Konservatiivses Rahvaerakonnas (EKRE). Selle aseesimees Martin Helme märkis, et Margo Miljand esitles toimunut kui tema poliitilist tagakiusamist. Revisjoniakt jõudis EKRE-ni, aga enne kui seda jõuti arutada, teatasid Miljandid, et ei kandideeri. Eile kinnitas Helme, et nad ei kuulu enam erakonda. „Loobusime, et kaitsta erakonda kriitilisel valimistele mineku hetkel,” sõnas Eda Miljand ja lisas, et tegu on laimukampaaniaga: revisjonikomisjoni juht Margus Metsma on reformierakondalne ja vallavanem Toivo Tõnson IRL-is.