Kohus mõistis süüdi endise maksuameti inspektori ja talle altkäemaksu andnud isikud

05.02.2014


Eile, 4. veebruaril mõistis Viru maakohus korduvas altkäemaksu võtmises ning kriminaalasja kohtueelse menetluse ja jälitusmenetluse andmete ebaseaduslikus avaldamises süüdi endise maksu- ja tolliameti uurimisosakonna Ida talituse vaneminspektori Sergei Platonovi. Altkäemaksu andmises mõisteti süüdi ka 51-aastane Vassili Satšuk ning altkäemaksu vahendamises ja lubamises 47-aastane Sergei Zõkov.

Kohus mõistis Vassili Satšuki süüdi altkäemaksu andmises 30-aastasele Sergei Platonovile ja määras talle karistuseks 1 aasta vangistust. Karistusaja hulka on arvatud eelvangistuses viibitud aeg ning ärakandmisele kuulub 10 kuud 9 päeva vangistust, mida ei pöörata täielikult täitmisele, kui süüdimõistetu ei pane 18-kuulise katseaja jooksul toime uut kuritegu ja kohustub täitma talle katseajaks määratud kontrollnõudeid.

Sergei Zõkov mõisteti süüdi Platonovile altkäemaksu vahendamises ja lubamises ja kohus mõistis talle liitkaristuseks 1 aasta vangistust, mida suurendati eelmise otsusega mõistetud karistuse ärakandmata osa võrra. Kokku mõisteti Sergey Zõkovi liitkaristuseks 5 aastat 7 kuud vangistust. Karistuse kandmise alguseks loetakse 15.12.2013.

Süüdistuse järgi kasutas Sergei Platonov ära oma ametipositsiooni ning lekitas altkäemaksu eest kaasosalistele jälitusinfot menetluse kohta, kus ta ise oli üks uurijatest. Samuti tagas ta kaasosalistele võimaluse, et nad saavad takistamatult Eesti Vabariiki salasigarette tuua. Kohus mõistis Sergei Platonovile liitkaristuseks 2 aastat vangistust. Karistuse kandmise alguseks loetakse 15.12.2013.

Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokuröri Margus Grossi sõnul hämmastas teda ametniku juhtiv roll ja tegevuse intensiivsus antud kuritegude toimepanemisel ning vahetu osalemine 90 000 salasigareti Eestisse toimetamisel.

Kaitsepolitsei pidas kuritegude asjaosalised kinni möödunud aasta detsembri keskel ning toona võttis kohus tänaseks süüdi mõistetud isikud Viru Ringkonnaprokuratuuri taotlusel vahi alla.

Kaitsepolitsei Ida osakonna direktor Kalle Jänese sõnul on tegemist tõsise korruptsioonijuhtumiga, kus riigivõimu teostanud ametiisik asus avalike huvide asemel tööle kurjategijate heaks.

„Taoliste juhtumite avastamine on võtmetähtsusega, kuna siin korruptsioon õõnestab otseselt riigi järelevalve jalgealust,“ sõnas direktor Jänes. „Näeme väga selgelt organiseeritud kuritegevuse väljaastumist avalike huvide vastu ning jätkame sellega võitlust.“

Kõigilt on välja mõistetud sundraha ja kriminaalmenetluse kulud.

Sergei Platonovilt on konfiskeeritud altkäemaksuks saadud raha 350 eurot.