Kohus mõistis Ivo Parbusele reaalse vanglakaristuse

30.03.2012

Harju maakohus tunnistas täna Ivo Parbuse süüdi pistise võtmises ning mõistis talle karistuseks 2 aasta ja 6 kuu pikkuse vanglakaristuse. Kriminaalasjas mõisteti süüdi ka kõik teised kohtualused.

Sihtasutuse Jüri Vilmsi Sihtkapitali juhatuse liikmele Elmar Sepale (52) mõistis kohus karistuseks 5 kuud vanglakaristust. Tõnu Kortsule (37) mõisteti 5 kuu pikkune vangistus.

 

Toivo Susil ja Aleksander Raidel tuleb karistuseks vanglasse minna 4 kuuks ja 27 päevaks, Raivo Undil kolmeks kuuks.

 

Kohtus on valmis juba 15 politseinikku, kes mehed kohe vanglakaristust täitma viivad.

 

Ainsana kõigist süüdimõistetutest jääb täna vabadusse Peeter Palusaar, kes oli ühtlasi täna ainus mees, kes kohtuotsust kuuldes naeratas. Ärimees on oma aja juba ära kandnud, sest ta läks kohtupidamise eest Hispaaniasse pakku, kuid seal ning toodi Eestisse ja hoiti seejärel vahi all.

 

Lisaks mõistis kohus rahalisi karistusi. Näiteks Merko Ehitus peab maksma 300 000 eurot ning Farmaatsiatehas 200 000 eurot.

 

Prokurör nõudis rangemat karistust

 

Põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör Kadri Väling nõudis 52-aastase Parbuse süüdimõistmist ning tema karistamist 4 aasta ja 6 kuu pikkuse vangistusega.

 

Süüdistuse kohaselt võttis Parbus Tallinna abilinnapea Taavi Aasa nõunikuna korduvalt pistist oma ametiseisundist tulenevate tööülesannete täitmise eest. Parbus sai 2007. aasta 29. augustist kuni 2008. aasta 9. jaanuarini Tallinna Farmaatsiatehase ASilt ja selle juhatuse ainuliikmelt Raivo Undilt pistisena viis Horizon Traveli kinkekaarti koguväärtuses 25 000 krooni, mida kasutas koos perega reisiks Tenerifele 2008. aasta märtsis.

 

2008. aasta 18. septembril võttis Parbus SA Jüri Vilmsi Sihtkapitali juhatuse ainuliikme Elmar Sepa mahitusel sihtkapitali kasuks 300 000 krooni pistist annetuse nime all Kaupmehe Arenduse OÜ-lt ja selle juhilt Peeter Palusaarelt. Uurimismaterjalide kohaselt saatis Palusaarele sihtasutuse arvelduskonto numbri Sepa soovil ja Parbuse vahendamisel Keskerakonna peasekretär Priit Toobal.

 

Erineva pikkusega reaalseid vanglakaristusi taotles prokurör ka teistele kohtualustele: Elmar Sepale (52) kolm aastat ja kuus kuud, Toivo Susile (56), Tõnu Kortsule (37) ja Aleksander Raidele (62) kolm aastat, Raivo Untile (50) kaks aastat ning Peeter Palusaarele (42) kaks aastat ja kuus kuud, millest arvataks maha eelvangistuses viibitud aeg viis kuud ja 27 päeva.

 

Karistusi taotledes tõi Väling esile süüdistatavate kuritegude varjatud omakasulise iseloomu, samuti nende toimepanemise harjumuspärasuse, loomulikkuse ja ulatuse, mis näitavad kohtualuste süü suurust.

 

Välingu sõnul iseloomustab Parbuse kõrval ka kõiki teisi süüdistatavaid loomulikuks peetav korruptiivne mõtlemine, mille tagajärjel toimepandud tegusid tuleb varjata väljamõeldud stsenaariumite ja põhiseaduslike õiguste kasutamise põhjenduse taha. Mitte ükski süüdistatav ei ole näidanud üles vähimatki kahetsust oma tegevuse suhtes.

 

Allikas: PM Online