Kohus kõrvaldas Savisaare linnapea ametist

Harju maakohus rahuldas täna prokuratuuri taotluse ja kõrvaldas Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare ametist. Linnavolikogu esimehe Kalev Kallo, kelle suhtes prokuratuur möödunud nädalal samasuguse taotluse esitas, jättis kohus reedel ametisse.

Kuigi kohtu määrus on edasikaevatav, jõustub see praegu viivitamatult, mis tähendab, et praegusest hetkest pole Edgar Savisaar enam Tallinna linnapea.

Riigiprokurör Laura Vaik nentis, et prokuratuur kaalus taotlust esitades tõsiselt selle vajalikkust ja põhjendatust. «Hindasime tõendeid, kriminaalmenetluse kahjustamise riske, arvestamise kriminaalmenetluses ilmnenud asjaolusid. Kuriteoepisoodides, milles Edgar Savisaart kahtlustatakse, on tunnistajateks Tallinna linnavalitsuse ametnikud, kes saavad otse või vahendatuna linnapealt korraldusi. Leiame, et tunnistajate mõjutamise vältimiseks on linnapea ametikohalt kõrvaldamine vajalik ja põhjendatud. Õiguskaitseasutusena on meie ülesanne tagada tunnistajatele võimalus mõjutusteta ütluste andmiseks.»

Savisaare kaitsja Oliver Nääs nentis, et pole veel jõudnud määrusega tutvuda, kuid on endiselt seisukohal, et võimalus, et Savisaar linnapea ametis uurimistkahjustada võib, on vaid hüpoteetiline.

Kriminaalmenetluse seadustik võimaldab kõrvaldada kahtlustatava prokuratuuri taotlusel eeluurimiskohtuniku määruse või kohtumääruse alusel ametist, kui ta edasi töötades võib jätkuvalt toime panna kuritegusid või tema edasitöötamine linnapeana võib kahjustada kriminaalmenetlust.

Peamise põhjusena, miks Savisaare linnapeana jätkamine kriminaalmenetlust ohustab, nimetas prokuratuur kohtule asjaolu, et linnapeana jätkates võib Savisaar mõjutada võimalikke tunnistajaid ehk linnavalitsuse ametnikke, kes on tema otseses alluvuses ja temast ka emotsionaalselt sõltuvad. Lisaks on prokuratuuri hinnangul oht, et Savisaar hakkab linnapeana tagantjärele enda kasuks tõendeid muutma.

Savisaar on Hundisilmal

Kohtu tänane määrus on edasikaevatav.

Möödunud nädalal infarktieelses seisundis haiglasse viidud Tallinna linnapea Edgar Savisaar lasti eile õhtul haiglast koju.

Virumaa Teataja fotograafi sõnul viibib Edgar Savisaar hetkel ise Hundisilmal. Seda kinnitas Savisaare autojuht, kes kella 14 paiku ametiautoga Savisaare kodu juurest ära sõitis.

Kalev Kallo jäi reedese kohtumääruse alusel ametisse, kuna kohtu hinnangul puudub Kallol tulenevalt tema ametipositsioonist Tallinna linnavolikogu esimehena võimalus mõjutada linnavalitsuse töötajaid. Kohus nentis samas, et käesoleval hetkel on tegemist piisavalt põhjendatud kahtlusega, et Kalev Kallo võib olla toime pannud temale inkrimineeritud kuriteod.

Savisaarele on esitatud kahtlustus korduvas altkäemaksu võtmises. Kahtlustuse kohaselt võttis Savisaar sel ja eelmisel aastal korduvalt altkäemaksu varade ja soodustustena nii enda kui ka Keskerakonna kasuks kokku mõnesaja tuhande euro väärtuses.

Savisaart kahtlustatakse neljas altkäemaksu võtmise episoodis, mis puudutavad rendilepingu põhjendamatut pikendamist, puuduva ehitusloaga seotud ehitustööde jätkamist, kruntide vahetamist ja hankemenetlust.

Lisaks Savisaarele ning nii altkäemaksu andmisele kui võtmisele kaasaaitamises kahtlustatavale Kallole esitati kahtlustus veel viiele inimesele, kel lasub kahtlus altkäemaksu andmises või vahendamises. Kahtlustuse said Porto Franco OÜ suuromanik Hillar Teder, Silikaat Grupi omanik Vello Kunman, tema nõunik ja endine tipp-poliitik Villu Reiljan, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanik Aivar Tuulberg ning ettevõtja Alexander Kofkin.