Kodaniku hinnangul küsis politseinik altkäemaksu

Reedel Rakveres Grossi poe ees vales kohas sõidutee ületanud Andrey hinnangul tekitas teda korrale kutsunud politseinik liiklusohtliku olukorra ja teine korravalvur nimetas vale karistusmäära, et saada altkäemaksu.

Andrey tunnistas, et ületas vales kohas sõidutee. “Politseinik vilistas ja käskis mul tagasi pöörduda, see tähendab keelatud kohas uuesti sõidutee ületada,” arutles ta. Et selleks ajaks olid juba lähenenud sõidukid, oleks kohene tagasipöördumine tekitanud Andrey hinnangul liiklusohtliku olukorra. “Teatasin politseinikule ohust oma turvalisusele. Ta nõustus ja teatas, et tulgu ma siis tema juurde,” jätkas Andrey. “Ta suunas mind politseiauto juurde, öeldes mulle ilmse mõnuga, et mul tuleb selle rikkumise eest lõivu maksta.”

Politseiautos istunud korravalvur teatas, et rahatrahv võib olla maksimaalselt 80 eurot. “Ta keerutas minu ID-kaarti sõrmede vahel ja küsis minult, et mida me siis nüüd teeme,” kirjeldas Andrey. “Teatasin, et rikkumine muidugi oli, aga sellega ei tekitanud ma liiklusohtu ei endale ega teistele. Ta kirjutas midagi üles, vist minu nime, ja lubas mul minna. Kogu situatsioon kestis umbes viis minutit.”

Andrey viitas liiklusseadusele ja väitis, et politseinik eksis, käskides tal tagasi pöörduda. On ju seaduses sätestatud, et liiklusjärelevalve teostaja on kohustatud tagama liiklejate turvalisuse.

“Kui ma oleksin allunud politseiniku esialgsele korraldusele tagasi pöörduda, siis arvatavasti poleks ma kuulnud juttu lõivu maksmisest,” avaldas Andrey arvamust ja lisas, et vales kohas sõiduteed ületanud jalakäijat võib karistada kuni 40 euro suuruse trahviga, mitte 80eurosega, nagu väitis politseinik.

“Situatsioon, kus potentsiaalsele trahvisaajale teatatakse kaks korda suurem trahvimäär ja pärast seda esitatakse küsimus, et mida me nüüd teeme, tundub soovina saada altkäemaksu või provokatsioonina suunata isikut altkäemaksu pakkuma,” kõneles Andrey, kelle sõnul soovib ta juhtunu avalikustamisega “aidata meie politseid, mille põhiväärtused on usaldusväärsus, avatus, koostöö, inimesekesksus, turvalisus, professionaalsus, ausameelsus ja inimlikkus”. Samas ei soovi Andrey, et kedagi karistataks, sest “suures plaanis olid politseinikud väga sümpaatsed”.

Rakvere politseijaoskonna patrullitalituse juht Reigo Loginov rõhutas juhtunut kommenteerides, et need on ühepoolsed ütlused ja tema ei tea, mida politseinikud tegelikult ütlesid.

Ta tõi näiteks vestluse autos, kus räägiti lõivu maksmisest. “Ei tea, kas politseiametnik rääkis lõivu maksmisest,” ütles Loginov ja lisas, et võibolla visati autos nalja ja Andrey korjas vestlusest vajalikud sõnad üles.

Loginovi sõnul ei oska ta ka öelda, kust tuli trahvisummaks 80 eurot. Patrullitalituse juht pakkus ühe variandina, et politseinik rääkis, millised võivad tulevikus olla selle rikkumise eest määratavad karistused. Samas viitas Loginov, et politseinik hindas, kas inimene sai rikkumisest aru, ja jättis trahvi tegemata.

Võimalikust altkäemaksu episoodist rääkides ütles Loginov, et tema ei usu, et politseiametnikud altkäemaksu võtavad, sest altkäemaksuks ei küsita trahvist suuremat summat ja tegemist on ausate inimestega. Et Andrey kirja sisu ei olnud süüdistav, vaid eesmärk oli pöörata politseinike tähelepanu nende käitumisele, siis Loginovi sõnul näitab ta edaspidiste arusaamatuste vältimiseks kirja oma alluvatele.