Keskerakondlased esitasid korruptsioonikomisjonile avalduse IRLi ja Reformi kohta

19.08.2014


Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed Priit Toobal ja Siret Kotka edastasid riigikogu korruptsioonivastasele erikomisjonile avalduse kahtlusega, et kunagised koalitsiooniparnterid rahastasid valimiskampaaniat avaliku rahaga.

„Kuna prokuratuur antud juhtumite puhul menetlust ei alustanud, viime selle teema riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni lauale,“ ütles Priit Toobal Keskerakonna pressiteate vahendusel. „Poliitikas peavad mängureeglid olema kõigile ühtsed ning seetõttu ongi vajalik kahtlaste juhtumite arutelu parlamendi erikomisjoni tasandil,“ lisas ta.

Avalduses kirjeldatud üheksa juhtumi puhul on kahtlus, et mitmed riigiasutused ja ühingud teostasid näilikku avalikku huvi ebaseaduslikul viisil, mille varjatud eesmärk oli Reformierakonna ja IRLi valimisnimekirjades kandideerinud isikute ja nende erakondade huvide korruptiivne realiseerimine, kusjuures avalike vahendite kasutamiseks puudus legitiimne põhjus.

Avalduses palutakse komisjonil alustada väljatoodud juhtumite kohta arutelu ja anda neile hinnang.

Mais esitas erakondade rahastamise järelevalve komisjon ettekirjutuse Keskerakonna juhile Edgar Savisaarele, kes pidi tagastama rohkem kui 100 000 euro eest ebaseaduslikke annetusi. Tartu Ülikooli semiootikaosakonnas läbiviidud ekspertiis tunnistas suure osa kohalike valimiste eel Tallinna linna reklaamidena esitatud plakateid ja videoid Keskerakonna valimispropagandaks.

Näiteks tõi ekspertiis palju kära tekitanud Hiiu staadioni avamise plakati, millel domineerisid selgelt Keskerakonna juhid eesotsas Edgar Savisaarega. Lisaks isikutele viitasid plakatil Keskerakonnale ka kasutatud fondid ja värvilahendused. Lisaks veel asjaolu, et Hiiu staadion avati tegelikult aastal 1923.

Lisaks Savisaarele said samasisulise ettekirjutuse, kuid palju väiksemas summas ka keskerakondlased Karin Tammemägi ja Priit Kutser ning reformierakondlane Urmas Kruuse, kes on nüüdseks kulu tasunud. Sama tegi ka Hiiu staadioni plakatil figureerinud Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu.