Keskerakond annab 275 000 eurot „abiraha” 680 miljoni eurose eelarvega Tallinnale

Erakonnad jagasid raha õigeusu kiriku toetamisest kalapüügiõppeks paatide ostmiseni.

Nagu traditsiooniks saanud, lubab valitsuskoalitsioon erakondadel ka 2018. aasta riigieelarvest jaotada nn katuseraha. Võimuerakonnad said laiali jaotamiseks igaüks miljon eurot, opositsioonierakonnad 300 000 eurot. Reformierakond on otsustanud seda raha mitte kasutada, Vabaerakond annab selle kõik külaliikumisele Kodukant.

Kõik teised erakonnad aga jätkavad saadud summa laialipudistamist eri pisiprojektide vahel, mis võimaldab saadikuil järgmistel valimistel meelde tuletada, et just nemad tõid kodukandi kiigeplatsi jaoks vajalikud mõnituhat eurot.

SDE

Silma paistab sotside 10 000 euro suurune eraldis Eesti naisliidule, mis soovib välja anda entsüklopeedilise kogumiku Eesti ühiskonna arengut kõige enam mõjutanud naistest. Nimelt on väljaande koostaja sotside fraktsiooni liige Marianne Mikko. Tema kodulehelgi on uudis käesoleva aasta 18. septembrist, et ta loodab raamatu avaldada kevadel.

Mikko ütles eile päeval esmalt ERR-ile, et see pole üldse tema teema. Hiljem lisas ta siiski, et raamatut koostab naisliit, tema ise on seal palka saamata sisutoimkonnas abiks. Ka sotside fraktsioonijuht Kalvi Kõva kinnitas, et huvide konflikti ta ei näe.

„Minu teada pole Mikko Naisliidu juhtkonnas ning kui mingi organisatsioon võtab üle kellegi hea idee ja selle ka teostab, siis on see ju positiivne,” kommenteeris Kõva. „Mikko ei anna ju seda raamatut välja ega teeni selle eest tasu.”

Märkimisväärne summa sotside katuserahast läheb Saaremaa vallale – umbes 90 000 eurot. Sealt on riigikokku valitud Hannes Hanso. Investeeringuteks saab raha Kihelkonna hooldekodu, rekonstrueeritakse ka Kuressaare piirkonna laste mänguväljakud, Laimjala ja Leisi lastele ja noortele rajatakse universaalne mänguväljak. Sotside jagatud katuseraha abil tuleb Saaremaale veel lemmikloomakalmistu, selleks nähakse ette 10 000 eurot.

Võru ja Setomaa piirkonna projektid saavad sotsidelt samuti kokku umbes 90 000 eurot.

Kõva sõnul pole eraldised seotud sellega, kes on neist piirkondadest riigikokku valitud. „See näitab, kus meil on tugevamad organisatsioonid, tugevamad omavalitsused – nemad ka jõulisemalt küsivad,” põhjendas ta.

Keskerakond

Keskerakond soovib katuseraha jagada 136 objektile või organisatsioonile. On tähelepanuväärne, et veerandi sellest summast annab peaministripartei Tallinna MTÜ-dele, linnaosavalitsustele ja õppeasutustele. Teadupärast on Tallinn kõige jõukam omavalitsus, kus võeti just vastu üle 680 miljoni eurose mahuga eelarve.

26 000 eurot saab keskerakondlastelt Tallinna vanalinna hariduskolleegium koolihoone renoveerimiseks. Raha jagub ka Nõmme gümnaasiumile ja põhikoolile, kus õppis peaminister Jüri Ratas.

Keskerakonna erilise tähelepanu all on ka Lüganuse vald Ida-Virumaal, mis saab katuserahast 65 000 eurot. Sellest pea pool läheb taekwondo’ga tegelevale spordiklubile Idablokk inventari soetamiseks ja suvelaagri korraldamiseks. Lüganuse vallas kandideeris kohalike volikogude valimistel Dmitri Dmitrijev. Üpris heldelt toetatakse ka Antsla valda, kuhu keskerakondlased annavad noortepargi ja taluturu rajamiseks kokku 35 000 eurot. Suurima üksiku summa, 50 000 eurot, saab Keskerakonnalt MTÜ Voore elektroonilise mõisa 3D-mudeli koostamiseks.

IRL

IRL-ilt saavad suuremad summad EELK Jõgeva kogudus, lasterikaste perede liit ning pensionäride ühenduste liit, vastavalt 46 000, 40 000 ja 30 000 eurot. Üle 70 000 euro jagub IRL-ilt Pärnumaa omavalitsustele, kogudustele ja MTÜ-dele. Sealhulgas antakse Põhja-Pärnumaa vallale 15 000 eurot Kaisma kruusateede remondiks.

IRL on otsustanud toetada ka OÜ-d Rokilaager, mis korraldab Hard Rock Laagri nimelist üritust. OÜ-le antakse rokkmuusika populariseerimiseks 5000 eurot. Otsuse on omapärane, sest tavaliselt toetavad erakonnad MTÜ-sid ja sihtasutusi, mitte aga äriühinguid, mis peaksid ise suutma kasumlikult majandada.

EKRE

Konservatiivsel Rahvaerakonnal jagub enim katuseraha eri kirikute kogudustele. Nende seas saab koguni 20 000 eurot Tallinna Toompea Kaarli kogudus, et ehitada Kaarli kooli hoonet. Muuseas rendib EKRE ise Kaarli koguduselt pinda.

„Ei-ei-ei-ei-ei-ei,” vastas EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme küsimusele, kas EKRE fraktsioon saab sellest summast nüüd oma aastarendi ära maksta. „Ma ei näe siin üldse seost, me ju maksame neile üüri. Meil on kümmekond kontorit üle terve Eesti ja see on lihtsalt üks üüripindadest,” ütles ta ja lisas, et raha anti kooli ehituseks. „Täpsemalt, kooli laieneb neil pindadel, mida meie praegu üürime, ja paari kuu pärast peame me endale juba uue pinna otsima.”