Kapo asus taas Keskerakonda pitsitama

07.01.2012

Kaitsepolitsei ja riigiprokuratuuri menetletava kriminaalasja raames otsiti eile läbi Keskerakonna peakontor, sihtasutuse Tallinn 2011 kontor ja erakonna peasekretäri Priit Toobali kodu. Läbiotsimised olid Postimehe andmetel seotud ühe Lõuna-Eesti ärimehe tehtud annetusega Keskerakonnale.

Eilne hommik algas ebameeldiva üllatusega Keskerakonna peasekretäri Priit Toobali jaoks, kelle koju saabusid ootamatult kaitsepolitsei ametnikud. Peasekretärina peab Toobalil olema ülevaade ja kontroll Keskerakonna raha üle.

 

Pärast vestlust ja kaitsepolitsei menetlustoiminguid läksid kapo uurijad koos Toobaliga Keskerakonna Toompeal asuvasse peakontorisse. Büroo läbiotsimine kestis kella 18ni.

 

Kella poole ühe ajal päeval astusid kuus kaitsepolitseinikku sisse Tallinna kesklinnas asuvasse SA Tallinn 2011 kontorisse, kus lõpetati läbiotsimine enne kella 17 õhtul. Postimehe andmetel otsiti paari konkreetset arvet, kaasa viidi server.

 

Umbes aasta aega kestnud uurimine on praeguseks jõudnud punkti, kus otsitakse täiendavaid tõendeid. Kogu menetlust juhib kaitsepolitsei peadirektori asetäitja Eerik Heldna, kes kolmest peadirektori asetäitjast haldab kriminaalmenetluste ja korruptsiooni valdkonda.

 

Kuigi eilsed läbiotsimised oli Postimehe andmetel ajendatud ühest konkreetsest annetusest, mille tegi üks kahtlasevõitu taustaga Lõuna-Eesti ärimees, on kapo huviorbiidis väidetavalt ka mitmed Keskerakonna juhitud Tallinna ehitusobjektid.

 

Riigiprokuratuuri avalike suhete juht Kadri Tammai kinnitas eile õhtul, et läbi otsiti Keskerakonna peakontor ja sihtasutuse Tallinn 2011 kontor, kuid uurimise huvides ei soostunud ta ütlema, millise paragrahvi järgi kriminaalasi algatati.

 

Keegi ei tea midagi

 

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal andis pressiesindaja kaudu meediale saadetud kirjas teada, et läbiotsimised on seotud ühe erakonnale tehtud annetusega. «Läbiotsimist teostati seoses ametlikult deklareeritud annetusega erakonnale,» ütles Toobal ja kinnitas, et annetus on tehtud vastavalt seadustele. «Kapo ülereageering on seletatav ainult siseministri erakonna ja kapoga seotud viimase aja skandaalidega,» leidis ta. «Keskerakond on šokis jõustruktuuri kasutamisest päevapoliitilistel põhjustel.»

 

«Šokk» oli Keskerakonnas eile õhtul tõepoolest märgatav. Lisaks Toobalile ei võtnud telefoni napi pressiteate välja saatnud Keskerakonna pressiesindaja Taavi Pukk, telefoni oli välja lülitanud ka erakonna aseesimees Kadri Simson.

 

Teine aseesimees Enn Eesmaa küll vastas kõnedele, kuid kinnitas veel õhtul kella 18 ajal, et toimuv on talle täielik uudis. «Ma pean ühendust võtma meie peasekretäriga ja välja

uurima, mis toimub,» lootis Eesmaa selgitusi Toobalilt.

 

Telefoni teel jäid tabamatuks ka sihtasutuse Tallinn 2011 juhid Evelyn Sepp ja Jaanus Mutli, kes muidu meelsasti meediale kommentaare jagavad.

 

Tallinna linnavolikogu esimees Toomas Vitsut teatas kohe kõne alguses, et jutt jääb lühikeseks: «Ma ei tea sellest mitte midagi. Kuulsin uudist just telekast.»

 

Ikka need võlad

 

Keskerakonna juhatusse kuuluv Ain Seppik ei osanud toimuvat samuti kuidagi kommenteerida. «Ma olen küll juhatuse liige, aga olen erakonna praktilistest tegemistest ikka väga kaugel. See on kahtlemata kahetsusväärne sündmus. Ilmselt on siin tegu mingisuguse kuriteokahtlusega, muidu ju menetlustoiminguid ei teostataks,» ütles Seppik.

 

Keskerakonna rahaasjad ei ole viimase aasta jooksul eriliselt paranenud. Erakonna ühe juhtliikme sõnul on endiselt üleval 1,3–1,5 miljoni euro suurune võlg, mille katteks läheb kogu tänavune riigieelarvest tulev toetus Keskerakonnale.

 

Partei peakontoris on olnud juttu võimalusest võtta 300 000 eurot laenu, et erakonna igapäevatööd üle Eesti elus hoida.

 

Postimehe andmetel oli idarahaskandaali ajal Venemaalt raha toomise skeemis just Toobal see, kellele pidi toonane abilinnapea Deniss Boroditš sularaha toimetama. Sellist vestlust kaitsepolitseil lindis küll pole, ent on olemas märked Toobali lühisõnumitest stiilis «millal saabub?» ja «pidid ju mulle midagi tooma?».

 

Kindlasti ei ole kaitsepolitseil jäänud tähelepanuta ka see, et läinud aasta augustis ja septembris annetasid paljud keskerakondlased erakonnale ühtäkki ootamatult suuri summasid.

 

Keskerakond sai kolmandas kvartalis liikmetelt annetusi 81 618 eurot, mis on tavatult suur summa – näiteks teises kvartalis kogunes annetusi 28 503 eurot. Neljanda kvartali aruannet pole veel avaldatud.

 

Annetused kasvasid järsult

 

•    Kui mullu teises kvartalis sai Keskerakond annetusi 28 503 eurot, siis kolmandas kvartalis 81 618 eurot.

 

•    Suurimad annetajad olid kolmandas kvartalis Kalle Klandorf (10 000 eurot), Arvo Sarapuu (kokku 9200 eurot), Edgar Savisaar (kokku 5000 eurot), Kadri Simson (3800 eurot) ja Aivar Riisalu (3600 eurot).

 

•    Keskerakonna peasekretär Priit Toobal tegi mullu kolmandas kvartalis oma erakonnale kolm annetust: 18. augustil 1400 eurot, 31. augustil 178 eurot ja 12. septembril 700 eurot.

 

Keskpartei võlaprobleemid

 

•    2007. aasta riigikogu valimistega tekkinud võlakoorma, ligi 13 miljonit krooni suutis Keskerakond tasuda alles 2009. aasta sügiseks. Erakond sai eelmisel valimisperioodil riigilt toetust umbes 25 miljonit krooni aastas, 2007. aasta valimiskulud olid aga üle 41 miljoni krooni.

 

•    Ka 2010. aasta möödus Keskerakonnal rahaliste probleemide tähe all. Erakond jäi ehitusfirmale Facio võlgu oma Toompeal asuva maja renoveerimise eest, septembris 2010 arestiti seepärast isegi kõik erakonna arved.

 

•    2011. aasta riigikogu valimiskampaaniaks kulus Keskerakonnal aruande järgi 497 354 eurot (umbes 7,8 miljonit krooni). Valimiskampaania algul oli parteil võlgu kokku veidi vähem kui 30 miljonit krooni.

 

•    2011. aasta suve seisuga oli Keskerakonnal erakondade rahastamise järelevalvekomisjonile esitatud andmete järgi valimisvõlgu kolmede valimiste eest – 2009. aasta kohalikud, 2009. aasta europarlamendi valimised ja 2011. aasta riigikogu valimised – kokku 511 804 eurot (8 miljonit krooni).

 

•    Keskerakonna võlakoorem tuli korduvalt jutuks 2011. aasta augusti lõpus toimunud Keskerakonna kongressil. «Oleme suurtes võlgades,» ütles seal esimeheks kandideerinud Jüri Ratas. Esimees Edgar Savisaar kinnitas kongressil, et «võlgade suurus ei ole enam 32 miljonit krooni, vaid oleme kümme miljonit ja rohkemgi ära maksnud».

 

•    Keskerakond ei saanud 2011. aastal lahti ka võlgnevusest maksuameti ees. Tänavu 3. jaanuari seisuga oli neil maksuvõla suurus 14 312 eurot, mullu oktoobris 5537 eurot.

 

•    Tänavu saab Keskerakond riigieelarvest 1,39 miljonit eurot, vastavalt mullu riigikogu valimistel näidatud tulemusele (26 kohta). 2012. aastal Eestis valimisi ei ole, mis peaks aitama parteil võlgu maksta.

 

Allikad: Postimees, BNS, riigikogu

 

 

Artikli allikas: PM Online