Kalle Klandorf: Valget kampsunit koovad määrdunud tegelased ehk kuidas küll saab Ardo Ojasalu olla moraalne majakas?

Tondiraba auditi üle on kestnud juba nädalaid pikk arutelu. Vabaerakond koostöös mõnede sotsiaaldemokraatidega kasutab julgelt sõna korruptsioon, mille levikule hea meelega ajakirjandus kaasa aitab.

Nagu kirikukell kõlab see võimsalt kui kõigile teadaolev fakt. Tegelikult on see sisult taaskord hoopis tühja tünni kõmin ja hea näide kehva poliitika ajamisest ajakirjanduse kaudu. Nagu öeldakse on parim kaitse rünnak ja kuidagi peab pildile jõudma.

Seega polegi vastavatel tegelastel probleemi vale pideval korrutamisel, sest küll Tallinna linnavalitsust ja korruptsiooni pidevalt kokku liites rahva mällu vajalik pitser tekib. Lootus on suur ja surematu, sest vaja on veel enne hääbumist pealinna juhtida. Mõneti ju arusaadav, kuid paraku on selle mängu jaoks välja toodud eriti absurdsed, aga ka naeruväärsed viisid ning mehed, kes kui tahmaga kaetud nukitsapere liikmed valgeid kampsuneid koovad ja neid siis jagada püüavad.

Tondiraba auditit on selgitanud linn juba põhjalikult. Probleemide ilmnemisel telliti audit ja pöörduti kaks korda politsei poole seadusliku hinnangu saamiseks. Auditis väljatoodu avaldati, alustati vajaliku kaadrimuutusega ja algatatud on järelaudit, mis annab selgust järgmisteks sammudeks.

Politsei asemel soovis ühe jäähalli juhtimisest kuulda aga hoopis vabaerakondlase juhitav Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon. Kui juba riigikogulased oma kiire töö kõrvalt selle enda fookusesse võtavad, on järelikult asi tõsine ja linnajuhtidel tuli aru andma minna.

Kas korruptsiooni ka leiti ning vilkurid on Vabaduse Väljak 7 poole teel? Muidugi mitte, kuid vajalik foon sai loodud: kus suitsu, seal tuld!

Aga see pole veel kõik ja enne ilusat teost mängiti välja vajalik prelüüd – selle aasta juulis loodi MTÜ Korruptsiooniradar, mille juhatusse kuuluvad endine sotsiaaldemokraat Ardo Ojasalu ning vabaerakondlane Anne Hansberg. See „täiesti sõltumatu ja pikkade traditsioonidega mittetulundusühing“ jagas koos Vabaerakonnaga pärast nende endi juhitud korruptsioonikomisjoni viljakat tööd tunnustatud valge kampsuni auhinda.

Kurikuulsa Facio taustaga Riito Ehituse nõukogu liikmena head nõu jaganud Ardo Ojasalu pädevust moraalse majakana ja korruptsioonivastase võitlejana on raske alahinnata. Meenutame, et Riito Ehitus on alati seisnud õigluse ja õiguse eest, mistõttu tehti kadedate arvates ilmselgeid alapakkumisi ja jäädi allhankijatele süsteemselt ja nahaalselt võlgu.

Tallinnas ei saanud nende remonditavates koolides lapsed kooliaastat kuidagi alustada, sest kokkulepitud tähtaeg jõudis Riito Ehitusele alati üllatuslikult vara kohale. Toonane abilinnapea Mihhail Kõlvart rõhutas veel 2016. augustis Tallinna Õismäe vene lütseumist ja Tallinna tehnikagümnaasiumi hilinenud valmimist kommenteerides, et Tallinna linnavalitsus ega haridusamet pole nõus riskima laste turvalisusega ning alustama õppetööd kasutusloata ja osaliselt ehitusjärgus olevates ruumides.

Ojasalu astus viimaks 2016. aasta lõpus selle ehitusettevõtte nõukogu kohalt tagasi ning asutas pool aastat hiljem MTÜ Korruptsiooniradar, millega sai näppu viibutanud Mihhail Kõlvartit meeles pidada. Ilma süüdisuseta, isegi kahtlustusetagi tiražeerisid väljaanded linnajuhtidele omistatud ühe mittetulundusühingu auhinda. Faciomeestest vast enim kirjutanud Äripäev ei mõelnud kaks korda, kas tegemist on ikka sõltumatu ja reaalse „auhinnaga“, mida enda esilehel eksponeerida. Pressiteade lendas ja tont sai maalitud. Vabaerakond sai rääkida iseenda välja mõeldud ja jagatud auhinnast. Rainer Vakra ja kaaskond aga sai taas võtta šnitti Rolan Bõkovi isa Johannesest: linnavalitsuses on kõik joodikud, vargad, liiderdajad, laiskvorstid, tainapead!

Küsigem aga endilt, kas oma auhinna jagamine neutraalsuse sildi all poliitilistele oponentidele, süüdistamine süüdistuseta ja ajakirjanduse allikakriitilisus on tõesti see Eesti elu normaalsus, mida tahame näha ka järgmistel aastatel. Kas kohtupingile peaks inimesi viima politsei või üks kahtlane mittetulundusühing koos poliitikutega?

MTÜ Korruptsiooniradaril soovitan aga igal juhul välja anda veel teisigi auhindu. Jagamata on veel ausama erakonna tiitel ning tunnustus parimale mittetulundusühingule Eestis. Usun, et auhinna väljaandjatel on hea võiduvõimalus ja koht esikaantel garanteeritud.