Kaja Kallas: eetikakoodeksiga läheme tagasi algusesse

18.01.2013

 Reformierakondlase Kaja Kallase sõnul otsustas riigikogu eetikakoodeksi töörühm alustada dokumendi koostamist algusest peale.

Kallas ütles Postimehele, et töögrupp otsustas sel nädalal toimunud kohtumisel minna eetikakoodeksiga tagasi algusesse ning püüda esmalt leida need põhimõtted, millega kõik oleksid nõus. «Kuidas me neid põhimõtteid sisustame, on teine asi, aga selles saame ju ometi kõik kokku leppida, et riigikogu liige lähtub oma töös sellistest printsiipidest nagu ausus, avatus, põhimõttekindlus,» lausus ta.


Kallase sõnul võib üldpõhimõtetesse tulla sel nädalal veel muudatusi, kuid seejärel esitatakse need arutamiseks riigikogu fraktsioonidele. «Mina näen ideaalis seda, et kui me saame printsiipides kokkuleppele, siis sealt edasi saame hakata lahti seletama, mida me nende all mõtleme. Lõpuks jõuame ikkagi detailsemalt sisuliste teemadeni,» ütles ta.


Eile kohtuti Kallase sõnul ka Tartu ülikooli eetikakeskuse esindajatega, kellega otsustati korraldada riigikogu liikmetele seminar, kus arutatakse eetikaküsimusi laiemalt, räägitakse teiste parlamentide kogemusest ja lahendatakse ka konkreetseid kaasuseid. Seminar toimub tema sõnul ilmselt aprillis.


Eetikakoodeksi töörühm on võtnud Kallase sõnul sihiks jõuda koodeksi protsessiga lõpule kevadisel istungjärgul, mis lõpeb enne jaanipäeva. «Oleme rääkinud, et tahaks kevadsessiooni jooksul asjaga ühele poole saada. See on võib-olla ideaal, aga püüdleme sinna poole,» lisas ta.


Kallase eestvedamisel alustati eetikakoodeksi koostamist juba eelmise aasta suvel ning sügiseks valmis selle esimene versioon, mis aga ei leidnud riigikogus toetust.


Praeguseks on koodeksi koostajad saanud tuge Euroopa Nõukogu korruptsioonivastaselt ühenduselt GRECO, kes andis jaanuari alguses avalikustatud hindamisraportis Eestile soovituse välja töötada parlamendiliikmete eetikakoodeks ja viia selle rakendamiseks sisse tõhus järelevalve- ja karistusmehhanism. Muu hulgas soovitati riigikogul kehtestada ka lobitöö regulatsioon ning koostada soodustuste vastuvõtmist ja huvide konflikti vältimist puudutavad juhised.


Peale Kallase kuuluvad eetikakoodeksit ette valmistavasse töörühma Isamaa ja Res Publica Liidu liige Mart Nutt, keskerakondlane Kadri Simson, sotsiaaldemokraat Andres Anvelt ning demokraatide ühendusse kuuluv Kalle Laanet.

Allikas: PM Online