Ka politsei tahab Rakvere linnapead Andres Jaadlat karistada

03.05.2012

Politsei karistas eelmise aasta 25. märtsil Andres Jaadlat korruptsioonivastase seaduse rikkumise eest väärteo korras 191,73eurose trahviga, kuid maakohus tühistas selle otsuse. Politsei on selle otsuse aga vaidlustanud.

Mullu 25. oktoobril lõpetas Viru maakohus väärteomenetluse otsatarbekuse tõttu. Kohtu pressiesindaja Jelena Muttoneni sõnul lähtus kohus väärteomenetluse lõpetamisel asjaolust, et Jaadla on antud samalaadse süüdistusega kriminaalkorras kohtu alla ja väärteokaristus on tühine, võrreldes eeldatava karistusega kriminaalasjas.

 

Ida prefektuur kaebas esimese astme kohtu otsuse riigikohtusse, paludes maakohtu otsuse tühistada ja saata väärteoasi uuesti arutamiseks Viru maakohtule.

 

Riigikohtu pressiesindaja Eveli Kuklane ütles, et kolmanda astme kohus arutas Ida prefektuuri kaebust 25. aprillil. Tavaliselt teeb riigikohus otsuse umbes kuu aega pärast arutelu.

 

Eveli Kuklane selgitas, et mõnel juhul võib kohtuprotsessis ringkonnakohtu vahele jätta. Eesti kohtusüsteem on kolmeastmeline ja mõnedes asjades on esimene aste politsei, maakohus teine aste ja kolmas riigikohus.

 

Tartu ringkonnakohus hakkab järgmisel nädalal arutama esimese astme kohtus ametikuriteos süüdi mõistetud Rakvere reformierakondlasest linnapea Andres Jaadla süüasja. Esmaspäeval arutlusele tulevas apellatsioonkaebuses taotleb Jaadla Viru maakohtu otsuse tühistamist ja enda õigeksmõistmist.

 

Maakohtu otsuse peale esitas apellatsiooni ka Viru ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kalmer Kask. „Prokuröril ei ole etteheiteid kohtuotsusele isiku süüditunnistamise osas. Tuleb nõustuda kohtu lõpp-järeldusega ja isikule mõistetud karistusega, samuti kohtuotsuse põhistustega keelatud tehingute tegemisega seonduvates episoodides,“ ütles Viru ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja uudisteagentuurile BNS. „Samas on prokuröri hinnangul jäänud kohtu poolt piisavalt põhjendamata kohtuotsus osas, mis puudutab huvide konfliktiga seonduvaid episoode."

 

Viru maakohus leidis veebruari keskel, et Jaadla süü korruptsioonivastases seaduses kehtestatud toimingupiirangute korduvas teadvas rikkumises suures ulatuses on tõendatud ning määras talle üldmenetluse korras 22 536 euro suuruse rahalise karistuse. Ühtlasi mõistis kohus Jaadlalt välja ka sundraha ja kriminaalmenetluse kulud kogusummas 476 eurot.

 

Lisakaristusena nõudis prokurör võtta Rakvere meerilt kaheks aastaks ära õigus töötada riigi- või kohalikus omavalitusorganis juhtival ametikohal. Kohus seda ei aktsepteerinud.

 

Kohtus linnapead kaitsnud vandeadvokaat Kaarel Kais taotles Jaadla õigeksmõistmist.

 

Rakvere meeri süüasja arutati Viru maakohtu Jõhvi kohtumajas, sest Rakvere kohtumaja kohtunikud otsustasid mullu varakevadel end Jaadla süüasja arutamiselt taandada.