Järelevalvekomisjon uurib aastate eest Keskerakonnale tehtud annetusiErakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) pöördub prokuratuuri poole, et otsustada, kas Keskerakonna 2010. aasta annetuste hulka tagantjärele lisatud annetused kuuluvad keelatute hulka. Seejärel saab komisjon otsustada kas ja kui suures ulatuses nõuda raha kandmist riigieelarvesse.


Kahtlustäratavaid annetusi on kokku 252 000 Eesti krooni ehk 16 106 euro väärtuses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keskerakonnale tehtud kahtlustäratanud annetustest on meedias varem kõneldud seoses Ivor Onksioni ja Keskerakonda kuuluvate riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi kohtuasjaga. Sotsiaaldemokraat Hannes Rummi erakirjade vargust käsitlev kohtuasi puudutab ka dokumentide võltsimist, mis võimaldasid süüdistuse järgi Keskerakonna peasekretäril kasutada erakonna majandustegevuses tuvastamata päritoluga sularaha.

Juuli alguses tunnistasid Jaan Moorats ja Uno Vares kohtus, et nende nimel on tehtud erakonnale annetusi, mida nad ise teinud ei ole.

ERJK esimees Ardo Ojasalu sõnul ei saa kohus antud kohtuasja raames teha erakonnale ettekirjutust, et need tagastaksid keelatud annetused annetajatele või riigieelarvesse, küll aga saab seda teha komisjon.

Komisjonis kahtlust äratanud nimekiri on pikemgi - kahe asemel on neil kahtlus kaheksa nime osas. Annetajad on 2010. aasta neljanda kvartali aruandesse lisatud 2012. aastal tagantjärele ja 2011. aastal neid aruandes ei olnud.

Annetusi on aruande järgi tehtud paarikümne tuhande euro kaupa 2. oktoobrist 7. oktoobrini paaripäevase vahega kokku 252 000 Eesti krooni ehk enam kui 16 000 euro väärtuses.

"Selleks, et me saaksime teha ettekirjutuse ja nõuda keelatud annetuse tagastamist otsustasime me, et küsime prokuratuurilt täiendavalt seda teavet, mida nad on uurimise käigus kogunud," rääkis Ojasalu.

1. juulil tunnistasid kaks Keskerakoda kuuluvat pensionäri Harju maakohtus, et nemad pole tegelikult erakonnale raha andnud, kirjutas Delfi. Suure-Jaanist pärit keskerakondlane, autojuhina töötav Jaan Moorats ütles, et Keskerakonna peasekretär Priit Toobal palus tal kaitsepolitsei võimaliku pärimise peale kinnitada, et ta on erakonnale raha annetanud. Ka kohalik pensionär Uno Vares tunnistas, et tema nimel on tehtud erakonnale annetusi, mida ta tegelikult ise teinud ei ole. Sarnaselt Mooratsile kinnitas ka Vares, et nägi tema annetusi kajastavaid ordereid esimest korda kaitsepolitseis.