IRLi eestseisus ei toetanud ministrite väljavahetamist

05.12.2011

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRLi) eestseisus ei toetanud tänasel erakorralisel koosolekul erakonnaliikmete eile tehtud avaldust, milles taotleti majandusminister Juhan Partsi ja siseminister Ken-Marti Vaheri väljavahetamist.

 

IRLi esimees Mart Laar ütles pärast koosolekut ajakirjanikele, et eestseisus kuulas ära kõigi asjaosaliste põhjalikud selgitused elamislubade skandaali teemal. «Ettepanek ministrid tagasi kutsuda ei leidnud huvitaval kombel eestseisuses ühtegi poolthäält. Nii jäävad ministrid ametisse ja jätkavad oma tööd,» rääkis Laar.

 

«Erakond leidis, et ei tolereeri fiktiivsete elamislubade jagamist ning tegi ministritele ülesandeks sellega tegeleda ja astuda kõik vajalikud sammud, et see lõpetada,» ütles Laar.

 

Erakonnast lahkumine eestseisuse sellise otsuse järel on tema sõnul nüüd iga liikme enda otsustada.

 

Erakonna avaldus

 

Isamaa ja Res Publica Liidu eestseisus võttis koosolekul vastu avalduse, milles kinnitab, et IRL on läbi kogu oma tegevuse kaitsnud Eesti julgeolekut ning kindlat arengut.

 

«Seetõttu on IRL ühiselt seisukohal, et elamisloa tohivad kehtiva kvoodi raames saada vaid isikud, kes ei ole ohuks Eesti julgeolekule ning kes toovad meie ühiskonnale lisaväärtust,» seisis avalduses.

 

«Eesti on ajanud konservatiivset sisserännupoliitikat ja IRL leiab, et seda ei tohi muuta. Vältimaks fiktiivsete elamislubadega Eestisse ja Euroopa Liitu pääsemist tuleb julgeolekukontrolli nende üle oluliselt tugevdada. Kui keegi on saanud elamisloa fiktiivselt, tuleb see tühistada,» leiab IRL.

 

Praeguse siseministri ajal on alustatud menetlused 65 elamisloa tühistamiseks. IRL volitab siseministrit astuma kõiki vajalikke samme fiktiivsete elamislubadega seonduva selgitamiseks.

 

Eestseisuses ei leidnud toetust 77 erakonna liikme poolt eile esitatud ettepanek, et riigikogust lahkuks lisaks Indrek Raudsele ka Siim Kabrits ning ministriametist kutsutaks tagasi Juhan Parts ja Ken-Marti Vaher. Ettepanekut ei toetanud ükski eestseisuse liige. Selle vastu oli 11 inimest, erapooletuks jäi neli.

 

«Olles ära kuulanud asjaosaliste selgitused, peab IRLi eestseisus küllaldaseks, et Indrek Raudne ja Nikolai Stelmach on astunud tagasi oma valitud ametitest,» seisis avalduses.

 

Erakonna nn kamspunite tiib tegi eile ettepaneku vahetada skandaali tõttu kiiremas korras välja ka majandusminister Juhan Parts ja siseminister Ken-Marti Vaher. Pöördumisele alla kirjutanud Aimar Altosaare arvates ootab IRLi ees suur pereheitmine, kui eestseisus ministrite väljavahetamisega ei nõustu.

 

IRLi liige, eestseisusesse kuuluv europarlamendi saadik Tunne Kelam ütles Postimehele enne koosolekut, et ootab sellelt ausust ja põhimõttekindlust.

 

«Kui on väga ebameeldiv hetk, siis on ainuke, mis taastab erakonna usalduse, ausus ja lõpuni minek nende hämarate asjade väljaselgitamisel, mis on põhimõttelises vastuolus IRLi ja rahvusriigi põhimõtetega,» selgitas ta.

 

Küsimusele, kas ta viitab sellega ka ministritele, vastas Kelam eitavalt.

 

Eelmisel nädalal selgus, et Tallinna vanalinnas Nikolai Stelmachile, Indrek Raudsele ja Siim Kabritsale kuuluvasse korterisse on registreeritud suur hulk firmasid, mis kuuluvad Venemaa ja teiste eksliiduvabariikide miljonäridele, kes on saanud Eesti elamisloa.

 

Raudne teatas reedel riigikogust ning Stelmach Tallinna linnavolikogust lahkumisest.

 

Allikas: PM Online