Haiglajuht käis naisega komandeeringute pähe puhkamas

Eesti ühe staažikaima haiglajuhi, Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) juhatuse esimehe Tõnis Alliku viis kaheldava väärtusega välismaist tööreisi tõid talle kaela kriminaalkahtlustuse.

Ehkki Allik ise üritas eile PERHi kommunikatsiooniosakonna vahendusel jätta avalikkusele muljet, justkui oleks talle esitatud korruptsioonikahtlustus midagi arusaamatut, sest ta on lähtunud oma tegevuses vaid haigla huvidest, siis kriminaaluurimise materjalid räägivad selgelt teist keelt.

Nendest nähtub, et Allik on käinud ühel korral haigla toitlustuspartneri Dussmanni kutsel Saksa õllepeol Oktoberfestil. Aga lisaks sellele veel neljal reisil, mille põhjendatus haigla tööülesande täitmise vaatevinklist on selgelt kaheldav.

Kulu üle 10 000 euro

Postimehe andmeil puudutab kahtlustus tööreise, mis on tehtud Euroopasse, näiteks Prantsusmaale ja Iirimaale, mitmel reisil oli kaasas ka Alliku elukaaslane. Samas haigla aruandluses on need vormistatud töölähetustena, mille kulu ületab kokku 10 000 eurot. Kahjukannatajaks pole seejuures haigla, vaid selle koostööpartnerid, kes tasusid Alliku pere reisikulud teadmises, et haiglajuht käis näiteks IT-seminaril.

Tegelikult olid need sisuliselt puhkusereisid. Üks kahjukannataja on infosüsteemide suurettevõte Helmes. Seetõttu ongi üks Allikule esitatud kahtlustuse episood kelmus.

Peale Alliku kuuluvad kahtlustatavate ringi veel PERHi infotehnoloogia direktor Marko Kilk ja toitlustujuht Anu Vähi, kõiki kahlustatakse ebaselge eesmärgiga lähetuste tulemusel omastamises, kelmuses ja pistise võtmises.

Alliku sõnul sai talle saatuslikuks 2013. aastal haigla toitlustaja Dussmanni korraldatud kliendiüritus. «Üritus seisnes Oktoberfesti kollektiivses külastamises,» selgitas haiglajuht, kelle lennupiletid ja hotellis ööbimise maksis kinni toitlustaja.

Reisi maksumus jäi tema sõnul 400–500 euro vahele. Allik rääkis, et selle reisi ajal toimus tal ka ametlik kohtumine Dussmanni esindajatega, kuna parasjagu olid üleval uue, eelmisel aastal avatud köögi rahastamisega seotud küsimused.

Allik nentis, et ehkki kliendiürituste külastamine pole tavapärane, on ta käinud ka erinevate pankade ja näiteks Telia kliendiüritustel, mistap ei näinud haiglajuht Saksamaa õllesõprade festivali külastamises probleemi.

Sama ürituse väisamise eest sai kahtlustuse ka toitlustusjuht Anu Vähi, kes käis Münchenis Allikust aasta varem. Kokku on Dussmann PERHile edastanud kolm kutset Oktoberfestile, millest ühele haigla ei reageerinud. Dussmanni tegevjuhti Anella Stimmerit Postimehel eile tabada ei õnnestunud.

Kahlustuse järgi osutas Allik ettevõttele ka vastuteeneid. «Ma kinnitan, et ei ole [seda teinud],» ütles juhatuse esimees. Tema sõnul on Dussmann olnud haigla toitlustusoperaator pikka aega. «Kõik need on riigihangete kaudu saavutatud lepingud.»

Allikule esitatud kahtlustus puudutab ka kahte lähetust, kus ta käis koos PERHi infotehnoloogia juhi Marko Kilgiga. Haigla juhi sõnul oli tegu kahe lähetusega iga-aastasele haiglate IT-süsteemide või e-tervise teemalistele seminaridele, kus ta ikka käia üritab. «Nii minul kui ka temal olid kaasas elukaaslased,» tunnistas Allik, kellel oli naine kaasas ühel korral, Kilgil aga kahel.

Kuigi Allik ütleb, et nad maksid kaasade reisikulud ise kinni, usub politsei, et lähetusaruandes kajastatud summad on ebaproportsionaalselt suured. «Võib-olla, et seal on väike viga tekkinud, kui kõik väga täpselt üle vaadata,» tunnistas Allik. «Seda praegu klaarime.»

Ametist lahkuda ei kavatse

Tänavu 2. juunini PERHi nõukogu esimees olnud Toomas Vilosius ütles, et kuigi ta oli kahtlustusest teadlik, pole nõukogu seda teemat veel arutanud. Eile määras tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski uueks nõukogu esimeheks sotsiaalministeeriumi kantsleri Marika Priske. Nõukogu koguneb erakorraliselt homme. Nemad peavad ka otsustama Alliku ametis jätkamise üle.

Haigla nõukogu liige Hanno Matto lausus aga, et soovib kahtlustuse alla sattunud inimeste volitused uurimise ajaks peatada. «Järgmisel nõukogu koosolekul kavatsen selle teema kindlasti üles tõsta, et juhatuse esimehe volitused vähemalt kriminaalmenetluse ajaks peatada. Sama asi kehtib ka kahtlustatava toitlustusjuhi Anu Vähi ja IT-juhi Marko Kilgi puhul,» ütles Matto BNSile.

Allik ise kahtlustuse tõttu tagasi astuda ei kavatse. «Kui prokurör jõuab süüdistuseni, siis on asi tõsisem ja siis ma ilmselt kaalun ka ametist lahkumist,» ütles ta. Allik siiski loodab, et olukord laheneb mõne nädala jooksul.

Riigiprokuratuur on valmis kommentaare andma pärast süüdistuse esitamist.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo alustas kriminaalmenetlust 2014. aastal. Peale eespool nimetatud kolme PERHi töötaja sai kahtlustuse veel üks füüsiline ja üks juriidiline isik.

Keskkriminaalpolitsei andis PERHi nõukogule ka mitu nõuannet, et sarnaseid olukordi tulevikus vältida, muu hulgas võiks politsei soovitusel lähetusi korraldada haigla personalitöötaja.

PERH on Eesti suurim aktiivravi asutus, mis koosneb seitsmest kliinikust ja kus töötab ligi 4000 inimest.