Europarlament keelas saadikutel kallite kingituste vastuvõtmise

01.12.2011

Kevadine altkäemaksu skandaal sundis Euroopa Parlamenti muutma senist korda ja nüüd tuleb saadikutel üles lugeda kogu oma teenistus, ka on neil keelatud vastu võtta 150 eurost kalleimaid kingitusi.

 

Täna Euroopa Parlamendis vastu võetud uue korra kohaselt peavad saadikud deklareerima mistahes parlamendivälise tegevuse ning selle eest saadava tasu. Uus kord käsib saadikul keelduda kingitusest, mille väärtus on suurem kui 150 eurot, ka tuleb saadikutel üles lugeda kõik oma ametikohad kolm aastat enne Brüsselisse minekut.

 

Eesti eurosaadiku Siiri Oviiri sõnul aitab uus kord saadikuid majanduslike huvide deklaratsiooni täitmisel. «Kuid samas arvan, et ebaausad inimesed üritavad ikka leida viise, kuidas seadusenormidest kõrvale hiilida. Mõnele on õigusnorm kui hane selga vesi,» tõdes Oviir.

 

Ta tõi näite, et kui kevadel briti ajalehe Sunday Timesi ajakirjanikult altkäemaksu võtnud poliitikust kolm lahkus parlamendist, siis üks saadik on siiani europarlamendis. «Just selliseid inimesi ei ohjelda ükski õigusnorm, rääkimata üldisest hukkamõistust.»

 

Teise Eesti eurosaadiku Indrek Tarandi sõnul ei tuleks talle kunagi pähe mõte võtta kellegi käest 100 000 eurot mingi muudatusettepaneku tegemise eest. «Aga mõnele järelikult tuleb ja nii kaua selline väike vähemus on, teist ravi parlamendid ei tunne kui reeglite tegemine,» nentis ta.

 

Korruptsioonivaba Eesti soovitas täna riigikogul oma saadikutele kehtestada sarnase käitumisjuhise nagu on europarlamendis. Siiri Oviir on selle ettepanekuga päri. «Erilist tähelepanu tuleks pöörata seaduste vastuvõtmisele mingi huvigrupi soovil ja altkäemaksu toel. Vaadates viimast «Pealtnägijat» nn elamislubade vabriku osas, tundub probleem olevat sisuline,» tõdes keskerakondlasest saadik.

 

Tarand ei usu, et nii väikses riigis kui Eesti oleks põhiküsimuseks kingituste deklareerimine. «Meie põhiprobleem on see, et parteidel on narkootiline sõltuvus rahast, mida võetakse sisse enneolematu innukusega, aga samal ajal liikmete käest raha ei korjata,» rääkis Tarand. «Ma arvan, et see on parteiliikmete probleem, et nad ei esita endale küsimust, et miks meilt kohustuslikku liikmemaksu ei korjata, aga ettevõtluse tellimuste teostamise kaudu finantseeritakse võimupüramiide,» lisas saadik, viidates ettevõtete toetustele. Tarand rõhutas, et just selle teemaga tuleks Eestis tegeleda.

 

Selle aasta märtsis tuli avalikus Briti nädalaleht Sunday Times eksperiment, mille käigus libalobistidest ajakirjanikud võtsid ühendust umbes 60 europarlamendi liikmega. Eesmärk oli teha kindlaks, mil määral vastavad tõele kuulujutud, et mitmed rahvaasemikud on valmis «oma teenuseid müüma» ja raha eest spetsiifilisi seadusemuudatusi läbi suruma.

 

Lehe teatel langes nende õnge kolm parlamendiliiget – Ernst Strasser Austriast, Adrian Severin Rumeeniast ja Zoran Thaler Sloveeniast. Kõik nõustusid saama aastas kuni 100 000 eurot meelehead, vastutasuks parlamendis lobistide soovitud muudatuste väljakäimise eest.

 

Allikas: PM Online