ERJK algatas Tallinna "Eakate kinoklubi" uurimiseks menetluse

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) alustas Tallinna linnajuhtide kinni makstud "Eakate kinoklubi" uurimiseks haldusmenetlust.

ERJK juhatuse esimees Ardo Ojasalu ütles ERR-i raadiouudistele, et komisjon tegi hääletuse tulemusel otsuse, et käivitatakse haldusmenetlus.

"Loomulikult me jagame seda positsiooni, et omavalitsuse ülesanne on tegeleda nii sotsiaalselt vähekindlustatute kui pensionäride kui ka kultuurilise tegevusega, aga kõiki antud teema kohta teatavaks saanud asju kogumis hinnates, me leidsime, et siin on teatud tunnused, mis viitavad sellele, et seda olukorda võidakse kasutada ka valimiste eel konkreetsete kandidaatide või erakonna või mõne valimisnimekirja propaganda tegemiseks," rääkis Ojasalu.

"Igal juhul me tahame olla veendunud selles, et on tegemist ainult neutraalse pensionäridele suunatud kultuuriüritusega, kus ükski kandideeriv poliitik, ega ükski erakond ega valimisnimekiri ei tee poliitilist propagandat linna vahendite eest," lisas ta.

Põhja-Tallinna ja Kesklinna valitsus teatasid projektist "Eakate kinoklubi", mille raames kutsutakse kõiki vanemaealisi tasuta kinno. Klubi tegutseb esialgu augustist septembrini - sel hetkel jääb valimisteni poolteist kuud.

Ettevõtmise eesmärgiks on Keskerakonda kuuluva Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul anda võimalus tulla vanematel inimestel kodust välja, panna nad suhtlema ja pakkuda neile tasuta kinoklassikat. Kaljulaiu kinnitusel pole kinoklubil poliitilist eesmärki. "Seal ei saa olema ei materjale ega muud sellist, mis kuidagiviisi viitaks valimistele," rääkis Kaljulaid kaks nädalat tagasi ERR-ile.

Kaljulaid: kui ERJK ei lõpeta menetlust, peatame tasuta kinoseansid

Põhja-Tallinna linnaosa valitsus teatas neljapäeval, et Kaljulaid ei pea sotsiaaldemokraat Jaak Juske nõudmisel algatatud ERJK menetlust eakate kinoklubi küsimuses vajalikuks ning kutsub komisjoni üles see kiirelt lõpetama. Vastasel juhul katkestab Põhja-Tallinn projekti, et see ei annaks võimalust linna ja Keskerakonna mainet kahjustada, seisab linnaosa pressiteates.

Kaljulaidi väitel on koostöös Kesklinnaga algatatud eakate inimeste kinoklubi projekt täielikult apoliitiline.

"Tegemist on puhtalt sotsiaalse projektiga, mille ainus eesmärk on pakkuda eakatele inimestele, iseäranis üksinda elavatele eakatele inimestele võimalust veeta vaba aega, tulla kodunt välja ja suhelda teistega. Loomulikult ei anta mitte ühelegi valimistel osalevale kandidaadile ega erakonnale võimalust selle raames endale valimiskampaaniat teha. See oleks täielikult lubamatu ja vastuolus seadusega. Keskerakond ei flirdi täna isegi mõttega teha midagi, mis oleks mitmeti tõlgendatav – varasematest aastatest tekkinud probleemidest on küllalt,” rääkis Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul soovib Põhja-Tallinna linnaosa valitsus, et ERJK võtaks Jaak Juske kaebuse suhtes seisukoha väga kiiresti, vastasel juhul ei saa linnaosa projektiga jätkata. Linnaosa vanem kutsub nii Jusket kui ERJK esindajat osalema järgmisel nädalal toimuval eakate kinoklubi filmivaatamisel, kus näidatakse filmi “Suvi”, et veenduda, et midagi poliitilist kinoklubi raames ei tehta.

"Kogu arusaamatus oleks olemata kui halduskogu liige Jaak Juske oleks pöördunud minu poole, mitte läinud kirjutama kaebust ERJK-le. Oleksime talle selgitanud projekti olemust, kutsunud teda kohale ja ta oleks võinud veenduda, et mingit valimiskampaaniat selle raames ei tehta. Ma arvan, et kõik on märganud, et teeme Põhja-Tallinna linnaosas tööd väga läbipaistvalt ja avatult,” ütles Kaljulaid.

Juhul kui ERJK ei kasuta võimalust tulla kohapeale ning ei loobu menetlusest lähimal ajal, ei ole Põhja-Tallinna linnaosa valitsusel teist võimalust kui kinoklubi projekt katkestada. "Siis teatame mõistagi kinoklubi eakatele inimestele, et Jaak Juske ja sotsiaaldemokraatliku erakonna tungival nõudmisel oleme sunnitud ülejäänud kinoseanssid ära jätma ning projekti kuni oktoobri kuuni peatama. Kedagi see uudis rõõmsaks ei tee, kuid linnaosa ja erakonna mainet ma kahjustada ei luba,” ütles Kaljulaid.

Juske: Kaljulaid tunnistab, et kinoklubi oli osa tema valimiskampaaniast

Tallinna sotsiaaldemokraatide aseesimees Jaak Juske teatas neljapäeva õhtul kommentaariks, et Kaljulaiu otsus olevat ülestunnistus, et kinoklubi ja valimiskampaania olidki seotud.

"Lubades pärast ERJK poolt menetluse alustamist eakate filmiõhtud lõpetada tunnistab Põhja-Tallinna keskerakondlasest vanem Raimond Kaljulaid, et linnaeelarvest rahastatav kinoklubi oligi osa tema valimiskampaaniast," seisis Juske teates.

"Paar kuud enne valimisi maksumaksjate raha eest taoliste tasuta filmiklubide käivitamine on kindlasti Keskerakonna kampaania ebaseaduslik rahastamine. Ja mul on rõõm, et minu poolt esitatud avaldus viib taolise tegevuse lõpetamiseni, hoides ära tallinlaste raha edaspidise kuritarvitamise. Oma raha eest võivad Põhja-Tallinna ja Kesklinna vanem kinoklubi aga rahus edasi korraldada," lisas ta.