Endine Tartu abilinnapea pettis PRIA-st välja sadu tuhandeid

31.07.2012

Pettustega turismitalu arendanud eksreformierakondlane Aksel Kivi mõisteti tingimisi vangi. 

Juuni lõpus jõustus kohtuotsus 2006. aastal Tartu abilinnapeaks olnud Aksel Kivi tegude kohta. Veel 2011. aasta alguses Reformierakonda kuulunud turismiärimees mõisteti kokkuleppemenetluses aastaks tingimisi vangi. Kivi sai hakkama kelmusega, mida PRIA ametnikud nimetavad silmatorkavaks ja jultunuks – vanas rahas nihverdas endine linnaisa endale ligi kaheksa miljonit krooni (511 000 eurot).

„Aksel Kivi ettevõtetele antud toetustega seonduvad pettused on suhteliselt erandlikud, sest temal olid juhtumid korduvad ja tehtud teadlikult, mis torkavad silma küll,” sõnas PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik. „Pettusekatseid seoses toetustega on PRIA praktikas muidugi olnud ka varem ja hiljem, kuid otseselt võltsimise peale väga tihti mindud pole.”

 

Kivi skeem ei näe kohtuotsuses välja kõige elegantsem, kuid vähemalt mitme aasta vältel töötas see kui õlitatult. Aastatel 2003 kuni 2005 taotles Kivi Tartumaal Vara vallas asuva Kivi turismitaluga seotud objektidele toetusi – nii talu rekonstrueerimiseks turistide teenindamiseks, taristu loomiseks, vähitiikide rajamiseks kui ka haudemaja ja turismitalu sauna rekonstrueerimiseks.

 

Taotlusi esitades andis Kivi PRIA-le valeandmeid objektide maksumuse kohta – peatöövõtjatega konsulteerides leppis ta kokku, et PRIA-le esitatavates dokumentides näidatakse tegelikust ehitamise hinnast suuremat hinda. Toetuse kätte­saamise järel kasutas Kivi pettusega saadud lisaraha tulevaste projektide omafinantseeringuks ehk sisuliselt käiski turismitalu ehitamine kelmusega.

 

Seejärel otsis Kivi ehitajad, kes tegid alltöövõtu korras või üldse ilma lepinguta töö odavamalt või jäeti mõned tööd osaliselt või üldse tegemata.

 

Allikas: EPL Online