Tartu maakohus tunnistas täna Otepää gümnaasiumi endise direktori Aivo Meema kokkuleppemenetluses süüdi omastamises ja mõistis talle 7425 euro suuruse rahalise karistuse. Läinud nädalal astus Meema ka Reformierakonnast välja.
Peale selle tuleb Meemal menetluskulude katteks tasuda kokku 532,95 eurot. Kriminaalasjas esitas Otepää vallavalitsus 12 015 euro suuruse tsiviilhagi. Praeguseks on omastamises süüdi jäänud Meema vallale tagasi maksnud kogu summa.
Süüdistuse kohaselt pakkus Meema, töötades Otepää gümnaasiumi direktorina, majutusteenust gümnaasiumi klassiruumides ja õpilaskodus erinevatele spordiklubidele, tantsukoolile ja koorile. Selle eest saadud raha läks tema taskusse.
Samuti süüdistatakse Meemat, et ta omastas koolile kuuluva televiisori ning ostis kooli nimel endale kaupa, spordisokke ja -kindaid, Otepääl asuvast spordipoest.
Teleri saab Meema tagasi, kuna on selle omastamise eest kahju hüvitanud ja vald telerit tagasi ei taha. Pealegi soovib endine koolijuht seda endale.
«Paraku ei ole see meie büroo praktikas esimene kriminaalasi, mille menetluse käigus on tuvastatud, et haridusasutuse juht on omastanud õppeasutuse raha ja vara,» ütles keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler.
Varem on ajakirjandus kajastanud sarnaseid juhtumeid nii Põltsamaa ametikooli kui ka Tartu ja Ida-Viru kutsehariduskeskuse ning Tallinna Mustamäe reaalgümnaasiumi juhtide tegevuse kohta.
«Ebaausatel asutuse juhtidel on võimalik riigi raha enda taskusse panna, kuid varem või hiljem jõuavad vihjed nende tegevuse kohta ka politseini,» lisas Ombler.
Uurimisandmeil pani Meema kuriteod toime ajavahemikus 2008. aasta jaanuarist kuni 2012. aasta septembrini.
Reformierakonna maakonna organisatsiooni esimehele Meelis Mälbergile ei meeldi Meema erakonnaga sidumine, sest viimane pole enam selle liige.
«Ja iga inimene, kes varastab ja näppab, sõltumata sellest, kas ta kuulub toasusside sahistajate sekka või Reformierakonda ... See (varastamine – M. V.) ei ole aktsepteeritav,» lisas ta.
Kriminaalasja kohtueelset menetlust viis läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur. Otsust on võimalik vaidlustada 15 päeva jooksul.