Endine Keskerakonna saadik Urbo Vaarmann tunnistati kelmuses ja pistise andmises süüdi

Tartu maakohus tunnistas Urbo Vaarmanni (38) kokkuleppemenetluses süüdi soodustuskelmuses ja pistise andmises ning mõistis talle kahe aasta ja kuue kuu pikkuse tingimisi vangistuse kahe aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga, mille jooksul peab ta alluma kriminaalhoolduse kontrollnõuetele.

Karistuse hulka arvati kolm päeva, mille Vaarmann kandis ära 2012. aastal kinnipeetuna kahtlustatavana, teatas Tartu kohtute pressiesindaja Delfile.

Käitumiskontrolli ajal peab Vaarmann hüvitama kuriteoga tekitatud kahjust 30 000 eurot.

OÜ Puhkepesa tunnistati samuti süüdi soodustuskelmuses ja pistise andmises ning karistuseks mõisteti 30 000-eurone rahaline karistus. OÜ Avicia tunnistati süüdi soodustuskelmuses ja karistuseks mõisteti 15 000-eurone rahaline karistus.

Menetluskuludena peavad Vaarmann ja Puhkepesa tasuma 585 eurot ning Avicia 1401 eurot.

Tänane kohtuotsus on vaidlustatav 15 päeva jooksul.

Samas kriminaalasjas esialgu süüdistuse saanud Oleg Kuzmini (44) ja Ülle Märsi (52) osas lõpetas kohus tänaste määrustega menetluse avaliku menetlushuvi puudumise tõttu põhjusel, et nende süü ei ole suur. Taotluse kriminaalasja lõpetamiseks soodustuskelmuses süüdistatud Kuzmini ja pistise võtmises süüdistatud Märsi osas esitas Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Marge Püss. Tänase määruse järgi kohustub Kuzmin maksma riigituludesse 4000 eurot ja Märss 680 eurot. Menetluskuludena peab Märss tasuma lisaks 792 eurot. Nimetatud kohtumäärused ei ole vaidlustatavad.

Süüdistuse järgi taotles Vaarmann OÜ Puhkepesa esindajana grupis koos Kuzmini ja OÜ Aviciaga ajavahemikus september 2010 – mai 2012 Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametist (PRIA) pettuse teel toetust Jõgevamaal asuva hoone rekonstrueerimiseks ja kinnistule välisrajatiste ehitamiseks. Pettus seisnes omafinantseeringu mittetasumises ja ehituskulude kõrgemana näitamises. Esitatud taotlus sai positiivse lahenduse, nimelt määrati taotlejale toetus summas ligi 600 000 eurot.

Uurimisandmeil nõustas taotlejat PRIA-le esitatud taotluse küsimustes sama ameti töötaja Märss, kes on saanud selles kriminaalasjas süüdistuse pistise võtmises. Süüdistuse järgi üritas Märss Vaarmanni palvel kiirendada toetuse osamakse väljamaksmist ning väljastas ametiseisundi tõttu teatavaks saanud informatsiooni toetuse menetlemise seisu ja väljamaksete tegemise tähtaja kohta. Vastutasuna korraldati tema jaoks sünnipäevapidu ning süüdistatava sugulase korraldatava ürituse reklaam meediaväljaandes.

2011. aasta novembris maksti taotlejale toetuse osa summas ligi 100 000 eurot. Ülejäänud summa jäi välja maksmata seoses kriminaalmenetluse alustamisega.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viis läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Riigikogu võttis Vaarmannilt saadikupuutumatuse, et talle saaks esitada süüdistuse ja tema süüasja kohtusse saata.

Mullu novembri alguses lükkus Vaarmanni ja tema kaassüüdistatavate kriminaalasja sisuline arutamine süüdistatava Oleg Kuzmini haigestumise tõttu taas edasi (enne seda pidi istung toimuma 20. oktoobril, kuid ka siis lükati see Kuzmini haiguse tõttu edasi) ja see määrati 9. detsembrile, kus sisulise arutamisega määrati alustada tänavu 20. aprillil.

2011. aasta riigikogu valimistel kandideeris Vaarmann riigikokku Eesti Keskerakonna nimekirjas Tartu linna valimispiirkonnas ja kogus 1745 häält, kuid ei osutunud valituks. Häälte arvult oli see Keskerakonna Tartu linna valimisnimekirjas teine tulemus.

2013. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste järgselt moodustasid Tartu linna juhtimiseks koalitsiooni Reformierakond, Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Seoses uue koalitsiooni tekkimisega loobus Aadu Must oma Riigikogu mandaadist, et asuda tööle Tartu Linnavolikogu esimehena. Urbo Vaarmannist sai alates 31. oktoober 2013 Aadu Musta asendusliige XII riigikogus. Riigikogus asus Vaarmann tööle haridus- ja kultuurikomisjoni liikmena.

2015. aasta riigikogu valimistel kogus Vaarman Jõgeva-ja Tartumaal 431 häält ning valituks ei osutunud.

Vaarmann teatas mai alguses, et astub Keskerakonnast välja.