Eksamineerijad võtsid sõidueksamile minejalt mitusada eurot altkäemaksu

Keskkriminaalpolitsei poolt neljapäeval kinni peetud liiklusregistri Tallinna büroo eksamineerijad võtsid sõidueksami eduka läbimise eest õpilastelt keskmiselt mõnisada eurot.

Nelja eksamineerijat kahtlustatakse sõidueksamite eest altkäemaksu võtmises ja ühte altkäemaksu vahendamises. Lisaks kahtlustatakse veel kahte isikut altkäemaksu vahendamises, neist üks on vahi all, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maanteeameti Tallinna büroos töötas ringkonnaprokurör Kristiina Savtšenkova andmetel kokku kümme eksamineerijat. Maanteeameti kodulehe andmetel on nende põhipalk eelmisel aastal 1075 eurot.

Ringkonnaprokurör ütles, et mõned kahtlustatavad peeti kinni vahetult peale kuriteo toimepanemist.

Kahtlustuse kohaselt võtsid eksamineerijad sõidueksami positiivse läbimise eest altkäemaksu korduvalt. "Hetkel saame rääkida seda, et sõidueksamile mineja pidi andma paarsada-kolmsada eurot ühe korra eest," selgitas keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler.

Mati Ombler ütles, et eksamineerijaid kahtlustatakse valdavalt sel aastal toime pandud kuritegude eest. Lisaks eksamineerijatele esitati kuriteokahtlustus altkäemaksu vahendamises veel kahele inimesele, kes ei töötanud maanteeametis. Üks altkäemaksu vahendajaist on vahi alla võetud.

Ombler lisas, et tegemist on süsteemse ja ulatusliku korruptsioonijuhtumiga. "Neid inimesi, kellelt võeti [altkäemaksu], oli mitmeid, täpsest numbrist on täna vara rääkida," ütles Ombler.

Prokurör lisas, et mõningad altkäemaksu võtmise episoodid toimusid sellest aastast varem ja kokku oli kuriteoepisoode üle kümne.

Altkäemaksuga ostetud juhilubade osas tuleb politsei ja prokuratuuri hinnangul võtta seisukoht maanteeametil. Maanteeameti juht Priit Sauk polnud nõus kommenteerima rohkem, kui ta pressiteates ütles. Seal on kirjas, et selline käitumine maanteeametis on absoluutselt vastuvõetamatu ja et tehakse kõik, et ebaausad inimesed organisatsioonis üles leida. Lisaks tänas ta politseid koostöö eest.

Politsei kutsub kõiki, kes on juhiloa eksamil pidanud maksma altkäemaksu, teatama sellest korruptsiooni vihjetelefonil 612 3657 või e-posti aadressil korruptsioonivihje@politsei.ee.