Eesti Raudtee sõlmis lepingu salapäraste ärimeestega

Riigifirma Eesti Raudtee sõlmis piiriprotseduuride lepingu ettevõttega, mille osa omanikest peidab end advokaadifirma taha.

Mullu mais saatsid raudtee kaubaveo ettevõtte AS EVR Cargo juhatuse esimees Ahto Altjõe ja raudtee-ettevõtte AS E.R.S juhatuse liige Sergei Balõbin kirja Eesti Raudteele, tehnilise järelvalve ametile ja majandusministeeriumile. Selles teatasid nad, et on jõudnud koos järeldusele: tulevikus oleks parim, kui mõlemad operaatorid - EVR Cargo ja E.R.S - teostavad ise oma rongidele piiriprotseduure, sest nii saab hoida kulud olemasoleval tasemel.

Eesti Raudtee poolt tehtud riigihanke tulemusel Altjõe ja Balõbini soov täitus. Detsembris sõlmis riigifirma lepingud EVR Cargoga ja ühispakkumise teinud ettevõtetega AS E.R.S ning RVTest.

Varem osutas neid teenuseid EVR Cargo. Selle ettevõtte juht Altjõe nentis: "Kui varem maksis E.R.S teenuse eest, siis nüüd nad meie teenust enam ei vaja. See raha ei tule enam turu pealt tagasi." Altjõe hinnangul teenis Eesti Raudtee E.R.S-le osutatud piiriteenustest umbes 500 000 eurot aastas.

Piiriteenuseid osutama hakkava ettevõtte RVTesti osanik on Eesti Raudtee endine peadirektor Parbo Juchnewitsch. Üle poole firmast kuulub advokaadibüroole AA Laus & Partnerid. Viimane suurendas oma osalust RVTestis maikuu lõpus, vahetult pärast seda, kui Altjõe ja Balõbin olid saatnud kirja sooviga jätta piiriprotseduurid mõlema pakkuja enda kanda.

Juchnewitsch sõnas, et ei tea, kes on tema äripartnerid, sest ta on siiani suhelnud vaid advokaadifirmaga. "Mina ei kommenteeri. Mina olen vähemusosanik ja mina seda ei kommenteeri," põikles Juchewitsch tegelike osanike nimetamisest kõrvale.

Samuti sõnas Altjõe, et tal pole aimugi, kes on RVTesti tegelikud omanikud. "Minul nendega kokkupuudet pole. Suhtlen vaid tegevjuhtkonnaga. Mina ei pea teadma, kes on see omanik taga," väitis ta.