Cinzia Siig: nõukogu ei tee poliitotsuseid

EASi süüdistatakse viimasel ajal selles, et nõukogu langetab poliitiliselt motiveeritud otsuseid. EASi nõukogu esimehe Cinzia Siigi sõnul ei vasta see tõele.

„See ei vasta kindlasti tõele, vaadakem kas või nõukogu nimekirja. Nõukogus on 12 liiget, seal on eksperdid, ettevõtjad, erinevate valdkondade inimesed. Kindlasti ei tee nõukogu poliitilisi otsuseid,“ märkis Siig.

Tema sõnul on EASi nõukogus kaks riigikogu liiget. „Kindlasti pole võib-olla õige EASi nõukogu riigikogu liikmetega politiseerida, aga noh, nii ta on,“ märkis Siig. IRLi liikmeid on nõukogus Siigi sõnul kokku kolm.

Nõukogu otsustas Siigi sõnul koosolekul täna seda, et Taavi Laur jätkab kuni uue juhatuse liikme leidmiseni, kuid mitte kauem kui mai kuuni. Ning uue juhatusega seonduvat arutab nõukogu järgmise nädala nõukogu istungil.

Siigi sõnu on varasemate EASi juhtide lahkumisi ja Taavi Lauri lahkumise seoseid otsida meelevaldne. „Taavi Laur lahkub isiklikel põhjustel, ja neid põhjuseid peaks küsima tema enda käest. Ülari Alamets lahkus üle-eelmine aasta ja teda asendas vahepeal mõned kuud Raul Parusk,“ seletas Siig.

Tema hinnangul on avalikkuses EASi ümber toimuv põhjendamatu hüsteeria, sest EASis töötab palju kompetentseid inimesi, kes teevad head tööd. Küsimusele, kas keegi võib seda hüsteeriat teadlikult suunata, vastas Siig, et ei oska öelda.

Postimees kirjutas, et Taavi Lauri üheks võimalikuks ametist isiklikel põhjustel lahkumiseks võis olla ka see, et nõukogu ei võtnud tema visiooni EASi osas vastu. „Taavi Laur on öelnud, et tema lahkumise põhjused on isiklikud ja ma arvan, et pole minu asi neid kommenteerida ja lahata ja austusest tema vastu ma seda ei teeks,“ möönis Siig.

Mis puudutab võimalikku lahkumishüvitist, siis lepingu järgi pole Taavi Laurile seda ette nähtud. „Lahkumishüvitist täna ei arutatud. Lepingus seda kirjas ei ole,“ märkis Siig. Teisisõnu oleks see nõukogu eraldi otsus, kui Taavi Laurile otsustatakse lahkumise osas hüvitist maksta.

Uusi kandidaate juhi positsioonile Siigi sõnul veel ei ole ja edasisi plaane arutab nõukogu tuleva nädala koosolekul.