Bild sai kurikuulsa korruptsiooniraporti, FIFA avalikustas dokumendi

Saksamaa ajaleht Bild andis teada, et nende valduses on FIFA eetikakomisjoni endise esimehe Michael Garcia 2014. aastal koostatud raport, mis heidab järjekordset valgust järgmise kahe MM-i korraldusõiguste saagale.

Garcia koostatud raport oli 403 lehekülje pikkune, kuid FIFA juhtkond otsustas avaldada "juriidiliselt korrektse versiooni", mille pikkuseks oli 42 lehekülge ning mis ei leidnud protsessis, mille tulemusena anti 2018. aasta MM-i korraldamisõigus Venemaale ning 2022. aasta MM-i korraldamisõigus Katarile, ühtegi viga. Ameeriklasest advokaat otsustas seejärel uurimisest tagasi astuda, öeldes, et Fifa versioon tema raportist sisaldas "ebaselgeid ning valesti esitatud fakte".

Saksamaa ajaleht Bild teatas eile, et nende valduses on Garcia koostatud pikk versioon, mille detailid avaldatakse lähipäevil. Muuhulgas leiab raportist väite, nagu oleks ühe FIFA ametniku 10-aastase tütre hoiusele tehtud kahe miljoni USA dollari suurune sissemakse ning väite, et Katari jalgpalliliidu eralennuk viis kolm FIFA ametnikku enne 2018. ja 2022. aasta MM-ide korraldusõiguste välja jagamist Rio de Janeiros toimunud peole.

Bildi artikli peale otsustas FIFA täna Garcia raporti täismahus avaldada. Organisatsiooni presidendi Gianni Infantino olevat alaliidu sõnul alati soovinud tulemused täismahus avalikustada, aga FIFA endised eetikakomisjonide juhid olid sellest keeldunud. Mais sai Cornel Borbelyl ja Hasn-Joachim Eckertil aga neli aastat sel positsioonil täis."Raport ei tõesta, et 2018. ja 2022. aasta MM-id oleks ostetud," sõnas Bildi ajakirjanik Peter Rossberg oma Facebooki kontol. "Garcia raport on kui pusle, mida on võimalik hõlmata alles siis, kui kõik tükid on omavahel sobitunud. Katarist rääkides on laual veel liiga palju pusletükke."

2014. aasta oktoobris sõnas Eckert järgmist: "Raporti täismahus avaldamine paneb FIFA eetikakomisjoni ja FIFA enese õiguslikult väga raskesse olukorda."

FIFA teatas, et dokumendi avalikustamist oli niigi plaanis arutada järgmisel kuul. "Kuna dokument lekitati ebaseaduslikult Saksamaa ajalehele, siis uued esimehed nõudsid selle kohest avaldamist, et vältida eksitava teabe levimist," teatas FIFA täna. "Läbipaistvuse huvides tervitab FIFA uudist, et raport on nüüd viimaks avalik."