Artur Talvik: välisminister Pentus-Rosimannuse vastutustundetus võib laieneda kogu valitsusele

01.07.2015

Vabaerakondlasest korruptsioonivastase komisjoni esimehe Artur Talviku hinnangul on Autorollo skandaaliga seotud välisminister Keit Pentus-Rosimannuse suutmatus asjaolusid selgitada, seda vaatamata Ringkonnakohtu karmile hinnangule, märk läbipaistmatust ja ebaausast poliitikast. Talvik on veendunud, et usaldust kaotanud ministri vastutustundetus võib tähendada usalduskriisi laienemist kogu valitsusele.

„Kartellerakonnad on täiesti kaotanud taktitunde ja suutnud vaigistada ka ühiskonna tundlikkuse. Tagatoad teevad teadlikult ministriteks lojaalseid tegelasi, kes eksivad ühiskonnas aktsepteeritud põhimõtete vastu. Ja siis loodavad, et nende asemikud jäetakse rahule, kuna poliitikute sigadused on muutunud justkui möödapääsmatuks uueks normaalsuseks,“ lausus korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Artur Talvik erakonna teatel.

„Reformierakonna sees valitsev vastutustundetus ongi nende peletu normaalsus, aga Eesti riik on loodud hoopis teistsugustele väärtustele, mille hulgas on ka aus ja demokraatlik valitsemine,“ ütles Talvik.

Talviku sõnul on väliminister keerulises julgeolekuolukorras Eesti jaoks üks võtmeisikuid, kes peab tagama Eesti huvide kaitsmise. Seda on aga raske eeldada nii haavatavalt poliitikult nagu Keit Pentus-Rosimannus. „Kui väliminister Pentus-Rosimannus keeldub täielikult vastutamast, siis laieneb see kogu valitsusele. Väga kõrge poliitilise kultuuriga riigis oleks sellises olukorras ilmselt tagasi astunud mitte ainult konkreetne minister, vaid ka terve valitsuskoosseis,“ lisas Talvik.

Talvik märkis, et Vabaerakonnal on kavas pärast suve tulla välja mitme ettepanekuga, mille eesmärgiks on parandada valitsemise kultuuri ning muuta valimiste ja erakondade korraldust nii, et need rohkem arvestaks ühiskonna ootustega.