ÄP: rahakraanid ühe sõpruskonna peos

18.06.2012

Äripäev tutvustab sõpruskonda, kelle kontrolli all on kaks olulist rahalehma: Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja Keskkonnainvesteeringute Keskus. KIKi ja EASi kaudu jagatakse laiali sadu miljoneid eurosid.

 

Reedel avalikustatud uudis, et EASi nõukogu liikmele Anti Tammeoksale on esitatud kahtlustus kelmuses, ei olnud üllatav. Tammeoksa skeemitamistest on keskkonnaäriga seotud ettevõtjad kitsamas ringis rääkinud juba mitu aastat. 

Tammeoks on inimene, kes on valitsusliidu poliitikute toel saanud mõjukaks tegelaseks Eesti keskkonnaäris. Tammeots on aga jäämäe veepealne tipp.

 

Kes on kes

 

Rain Rosimannus  – nimetatud ka Reformierakonna ajuks ja halliks kardinaliks. Aasta tagasi asus keskkonnaministri ametisse Rosimannuse elukaaslane Keit Pentus, kes juhib ka KIKi nõukogu.

 

Tõnis Kõiv – riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige. Usaldusväärne võitleja, kes ei lähe kunagi Reformierakonna kontori vastu. Tema istub KIKi nõukogus. 

 

Evelin Oras – endise Reformierakonna peasekretäri, praeguse justiitsministri Kristen Michali elukaaslane. Michal ja Rosimannus on Reformierakonnas inimesed, kes teavad kõige paremini peaministripartei rahaasju. Oras istub KIKi nõukogus.

 

Siim Kabrits – riigikogu IRLi fraktsiooni liige. Elamislubasid vahendanud respublikaanide Indrek Raudse ja Nikolai Stelmachi hea tuttav. KIKi nõukogus. Raudne ja Stelmach said aga majandusminister Juhan Partsi toel Tallinna Sadama nõukogusse. Elamislubade skandaal sundis neid riigifirmast taanduma.

 

Anti Tammeoks – kuulus IRLi, kuid saab hästi läbi Rain Rosimannusega. Oli kuni kahtlustuse esitamiseni EASi nõukogu liige. Seotud mitme jäätmeäriga, mis omakorda on saanud või soovinud saada toetusrahasid. Istus EASi nõukogus.

 

Kristiina Tauts – EASi nõukogu liikme Kristiina Tautsi abikaasa Toomas Tauts juhtis 1997-1999 ühenduse Res Publica tegevust. Hiljem kasvas sellest ühendusest välja erakond, mille eesotsas tulid suurde poliitikasse äraostamatud Indrek Raudne, Ken-Marti Vaher, Urmas Reinsalu ja Taavi Veskimägi. Nemad tõid riigikontrolöri toolilt peaministri toolile ka praeguse majandusministri Juhan Partsi. Toomas Tauts on viimastel aastatel paistnud silma sellega, et üritab koos Veoliaga Eesti Energia Iru prügipõletusjaama projekti torpedeerida. Sellele vaatamata otsustas Parts aasta tagasi nimetada Toomas Tautsi Eesti Energia nõukogu liikmeks. 

 

Kalev Lillo – kuulub erakonna väikesesse, kuid mõjukasse tagatuppa. Sai laiemale avalikkusele tuntuks tänu Silver Meikari ülestunnistusele. Lillo oli Reformierakonnas see, kes pidi hankima erakonnale toetust kohalikul tasandil. Kuulub Tallinna Sadama nõukogusse.

 

Cinzia Siig – EASi nõukogu esimees. Tema elukaaslane Taimo Staalfeldt on ajanud ühist kinnisvara äri Toomas Tautsiga, Res Publica kunagise sekretäri Tõnis Konsiga ning IRLi kuuluva mõjuka ettevõtja Tõnis Paltsiga.

 

Kairi Teniste – IRLi kuuluva siseministri Ken-Marti Vaheri elukaaslane. “Äraostmatuna” poliitikasse tulnud Vaheri ametikoht lõi kõikuma Raudse ja Stelmachi elamislubade müügi skandaaliga seoses.

 

Allikas: ÄP Online