Ametnikud andku lobistidest aru, poliitikud mitte

Kommikarp – lubatud, ettevõtte kirjaga pastapliiats – ka võib vastu võtta, kutse tasuta reisile – keelatud! Just nii näeb ette riigiametnike verivärske käitumisjuhend, mis õpetab, kuidas suhelda poliitika kujundamisest huvitatud inimestega.

Kuigi dokument kiideti heaks valitsuses, on esialgu tegu pelgalt neljaleheküljelise juhisega, mis kordab üle teada-tuntud üldtõed.

Ometi on see esimene väike samm pikalt reguleerimata olnud lobivaldkonna raamistamisel.

Vahest suurim muutus moraalse käitumise loetelus on riigiteenistujatele pandud kohustus asutuse veebilehele kord kvartalis üles märkida, kellega ja millal nad on ametlikult kohtunud. Rõhk sõnal «ametlikult», sest juhuslikke kokkusaamisi või tuttavatelt saadud telefonikõnede üle ei pea arvet pidama.

/--/

Lobivaldkonna reguleerimisega pikalt tegelenud Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus ütleb, et kohtumiste üle arve pidamine tuleks siiski lisada ka rahvasaadikute käitumistavasse.

«Oleme selle mõtte käinud välja korruptsioonivastasele erikomisjonile riigikogus. Järgmine samm peaks olema see, et ka riigikogu liikmed võtaksid samasugused põhimõtted omaks. Praegu on ametnikega algust tehtud, aga teekond suurema läbipaistvuseni on veel väga pikk. Oleks lausa hädavajalik, et ka parlamendi liikmete tööalased kohtumised, millel on poliitiline mõju, oleksid avalikult teada.»

Loe edasi Postimehest.