Altkäemaksuafääri tulemus: Harjumaal vaid üks mootorratturite eksamineerija

A-kategooria eksamit ei saa Tallinnas teha, selleks on lähim võimalus Sauel. Järjekord ulatub juulini.

Mootorratta juhiloa soovija, kes tahab eksamit teha Harjumaal ja jõudis end eksamile registreerida eile, sai aja 28. juuniks. Motokoolitajate hinnangul ulatuvad järgmisest nädalast järjekorrad juba juulini. Kuna motohooaeg alles algas, võib peagi tekkida olukord, et sel suvel koolituse läbiv inimene saab eksamit sooritada alles järgmisel aastal.

Eelmise aasta lõpus pidas keskkriminaalpolitsei kinni viis maanteeameti liiklusregistri Tallinna büroo eksamineerijat, kellest nelja kahtlustati altkäemaksu võtmises ja üht altkäemaksu vahendamises. See tingiski olukorra, et praegu pole Tallinnas võimalik mootorratta juhi eksamit teha. Harjumaal on selleks ainus võimalus Saue linnas. Seda fakti kinnitas ka maanteeameti klienditeenindus.

Konkurss käib

Ometi tõrjub maanteeameti Mustamäe büroo juhataja Kaie Prantsus kuuldusi ühest eksamineerijast ja väidab, et see ei ole tõsi. „Hetkel töötab Põhja regioonis kolm A-kategooria eksamineerijat, kuid kasutame vajadusel ka abi teistest regioonidest,” kinnitab Prantsus. Siinkohal tuleb vahet teha Põhja regioonil ja Harjumaal, sest maanteeameti jaotuse järgi kuulub Põhja regiooni ka Rapla büroo, mis asub Tallinnast üle 50 kilomeetri kaugusel naabermaakonnas.

Prantsuse sõnul peaksid järjekorrad vähenema järgmisest kuust. „Praegu käib kahe eksamineerija ametikoha konkurss, mille tähtaeg on 18. mail,” ütleb ta ja lisab, et uued eksamineerijad alustavad tööd 1. juunist.

Motokoolitajate sõnul on teine suur probleem eksami sooritamise kohtade ja nende seisukorraga. Harjumaal on selleks kaks eramaal asuvat platsi: Tallinnas Tuuliku teel ja Sauel. „Kui võrrelda nende platside seisukordi, siis Tallinnas on ideaalne asfalt, aga Sauel on pidevalt rasketehnika peal ja see segab. Lisaks on mootorratta eksamil üks ülesanne pidurdamine kiiruselt 50 km/h. Saue plats on tihti liivane ja kruusane ning see muudab pidurdamise ohtlikuks,” selgitab anonüümseks jääda sooviv motokoolitaja.

Mullu oktoobris kinni peetud maanteeameti liiklusregistri Tallinna büroo viie eksamineerija asjas pole prokuratuur veel kellelegi süüdistust esitanud. „Kriminaalasi on kohtueelses menetluses ja seetõttu ei ole veel võimalik kõnealuse asja kohta täpsemaid detaile jagada,” ütleb prokuratuuri pressinõunik Kaarel Kallas.Tallinna koolitajate sõnul on kolmas probleem logistika ja lisaajakulu. Tallinnast Sauel eksamit tegemas käimiseks kulub kokku üle kolme tunni. „Maanteeametil mootorrattaid ju pole. Enamik eksamisooritajaid kasutab kooli mootorratast, mida me peame nüüd edasi-tagasi transportima,” nendib üks motokooli juhataja. Tema sõnul tähendab see eksamisooritajale üle 50-eurost lisakulu.

KÜMME AUTOKOOLI TEGID PÖÖRDUMISE

A-kategooria eksami sooritamise probleemid sundisid kümmet Tallinna motokoolitajat koostama maanteeametile ühiskirja. Üks ettepanek oli, et Harjumaa ainus eksamineerija võiks eksameid vastu võtta kolm päeva Tallinnas ja kaks päeva Sauel. Autokoolide esindajate sõnul pole amet neile veel vastanud.

„Ma pöördumise saades juba selgitasin suuliselt esindajale, et me oleme muudatuste ajastul ning eksami läbiviimise aja ja koha määrab maanteeamet isiku eksamile registreerimisel. Pöördumine toodi mai alguses ja tegeleme praegu vastuse koostamisega,” kommenteeris Kaie Prantsus.