Abordivastastest verise parunini: EKRE katuseraha ettepanekud panevad võimupartnerid kulmu kergitama

Ehkki Keskerakonna, Isamaa ja EKRE fraktsioon esitas oma katuseraha saajate nimekirja ühiselt, tekitas nii mõnigi otsus küsimusi ka koalitsioonikaaslaste seas. Üks juhtum päädis sellega, et MTÜ teatas rahast loobumisest.

Loe artiklit ajalehes Postimees.

 

Avaldame Korruptsioonivaba Eesti kommentaari.

Koalitsiooni ühisnimekiri muutis katuseraha jagamise veel läbipaistmatumaks

Carina Paju, Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht

«Tänavune katuseraha jagamine muutus koalitsiooni ühise esitamise tõttu veel läbipaistmatumaks – olgugi et nii mõnegi rahasaaja puhul on aru saada, kes selle otsuse taga oli. Ei ole okei, et rahastuse saab otsapidi erakonnaga seotud MTÜ või sihtasutus, või et oleme olukorras, kus omatahtsi raha jagamine on soositum kui läbimõeldud ja suutlike ühenduste toetamine.

Kui katuseraha summa suunata näiteks Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toetusmeetmetesse, oleksid vähemalt tagatud otsuste läbipaistvus, põhjendatus ning aruandlus. Katuseraha ja KÜSKi eelarved on aga absoluutselt võrreldamatud. Teine võimalus on riigikogul tingimused, otsustusprotsess ja vastutavuse tagamise viisid ise paika panna ja teha katuserahast suur ühiskondlike projektide taotlusvoor. Kolmas, eriti leebe võimalus on tagada vähemalt see, et raha kasutamisele järgneks aruannete esitamise ja avalikustamise nõue. Või siis võiks katuseraha jagamise lihtsalt ära lõpetada, sest see meede soosib omade eelistamist ja avalike ressursside asjakohatut ja läbipaistmatut kulutamist.»